De Luchtdoelartillerie over de Maasbruggen de stad binnendrong en men vernam, dat kolonel Scharroo om 4.00 alarm had bevolen voor de troepen in de binnenstad. De bewakingsde tachementen in het stadhuis en het P.T.T.-gebouw waren op genoemd tijdstip dan ook volledig paraat. Onder het personeel van het H.L.B. deed toen weer het ge rucht de ronde, dat deze detachementen de order hadden ontvangen: 'Standhou den tot de laatste man en de laatste patroon'. De 'berichten' omtrent het binnenrukken van de vijand hadden ook de directie van het P.T.T.-gebouw bereikt. Omstreeks 4.30 besprak de directeur met kapitein Van Oortmerssen de algemene toestand. Hij verzocht hem met klem het P.T.T.- gebouw niet te beschouwen als een vesting, die ook tegen een overmacht tot het laatst zou moeten worden verdedigd. Het grote aantal vrouwelijke en mannelijke arbeidskrachten, dat zowel overdag als 's nachts in het gebouw aanwezig was, zou daarvan dan het slachtoffer worden. Naar aanleiding van dit verzoek ontwierp de C.G. een plan, om bij het optreden van overmachtige vijandelijke strijdkrachten terug te gaan achter de Schie. De drie door de Groeps-G. bestelde autobussen waren inmiddels aangekomen. De C.G. wenste voor een mogelijke terugtocht één van deze autobussen bij zijn com pagnie te houden voor het vervoer van het materieel en de munitie der compagnie. De Groeps-G. ging met dit voorstel niet accoord, omdat hij meende dat de G.C. met zijn compagnie wilde terugtrekken, waardoor het P.T.T.-gebouw zonder be waking zou komen. Hij vond het voornemen van kapitein Van Oortmerssen misda dig en betrok generaal Nauta Pieter in het geval. Deze ontbood daarop de G.G., die echter geen gehoor gaf aan de oproep, omdat hij niet onder diens bevelen was gesteld. Kapitein Van Oortmerssen werd daarop - onder hevig protest zijnerzijds in arrest gesteld en per auto overgebracht naar 's-Gravenhage, waar hij voor de Auditeur-Militair werd geleid. Na een kort verhoor stelde deze hem onmiddellijk in vrijheid. Omstreeks 13.30 nam het luchtbombardement op Rotterdam een aanvang, waar bij ook het P.T.T.-gebouw werd getroffen. Om 15.30 ontvingen de verschillende commandanten van de Kant.G. onderstaande schriftelijke order: Kantonnement Rotterdam. 14 Mei 1940. 15.00. Ik draag U op het vuren te staken en ter plaatse op nadere orders te wachten. Deze order moet worden doorgegeven aan alle troepenonderdelen van het kantonnement Rotterdam, welke U passeren en welke gij kunt be reiken. De Kolonel-Commandant. 588

NIMH | 1970 | | pagina 50