De Luchtdoelartillerie gedekt, bekwamen geen letsel, doch de boven de kuilranden uitstekende mitrail leurs kregen de volle laag. Twee ervan - en juist de goed functionerende - werden getroffen en vernield. Door dit verlies was het 83e Pel.Lu.Mitr. voor haar oorlogs- taak uitgeschakeld. De aanvallen van vijandelijke jachtvliegtuigen duurden voort tot op het ogenblik, dat een groot aantal valschermtroepen landde ten zuiden van de beide pelotons. Toen was het ogenblik aangebroken, dat de bedieningsmanschappen gebruik moesten maken van hun karabijnen. Zij beschikten per man echter slechts over 10 patronen. Bij het 83e Pel.Lu.Mitr. verliet daarom een vaandrig de opstelling om meer karabijnmunitie te gaan halen, doch hij viel al spoedig in vijandelijke han den1. De pelotonscommandanten bemerkten, dat de vijand van de hoge rivierdijk ge bruik maakte om de beide bruggen gedekt te naderen. Dit was voor hen reden om hun mannen opdracht te geven de 'kuilen' te verlaten om achter deze dijk stelling te nemen. Slechts één mitrailleur van het 82e Pel.Lu.Mitr. bleef door twee man be zet. De mannen van de beide pelotons moesten het nu, nagenoeg zonder karabijnmuni tie, opnemen tegen een overmacht van uitstekend bewapende valschermtroepen. In deze ongelijke strijd moesten zij vanzelfsprekend al spoedig het onderspit del ven en zich overgeven. Het 84e Pel.Lu.Mitr., dat stond opgesteld op de noordelijke oever van het Hol- landsch Diep, aan de westzijde van de oprit van de verkeersbrug, opende even na 4.00 eveneens het vuur op de laag overkomende vliegtuigen waarbij slechts drie mitrs. regelmatig vuurden. Keer op keer vielen de vliegtuigen met hun boord- wapens de opstelling van het peloton aan, zonder dit verliezen toe te brengen. Tegelijk met de landing van de valschermtroepen in het zuidelijke bruggenhoofd, kwamen op ongeveer 1 500 a 2 000 m ten noordoosten van de opstelling van het 84e Pel.Lu.-Mitr. eveneens valschermtroepen neer. Spoedig na hun landing werd hun aanwezigheid merkbaar, omdat zij de 'kuilen' in de lengterichting van de kunst weg met mitrailleurs onder vuur namen. Terzelfdertijd werkten andere groepen valschermtroepen zich naar voren langs de bermen van de oprit. Deze dreven Ne derlandse krijgsgevangenen voor zich uit, waardoor de mannen van het peloton de kans werd ontnomen gebruik te maken van hun karabijn2. Op deze wijze werd het peloton gedwongen zich zonder strijd over te geven. De commandopost van de C.-Luchtverdedigingspunt Willemsdorp, reserve eerste- 1 De vaandrig was toegevoegd aan de commandant van het Lvd.P. en op inspectie bij het 83e Pel. Lu. Mitr. 2 Volgens het verslag van de C.-84e Pel.Lu.Mitr. waren deze krijgsgevangenen voorzien van een witte vlag. 593

NIMH | 1970 | | pagina 55