De Luchtdoelartillerie luitenant S. Reitsma, alsmede de legeringsbarakken van de drie pelotons bevonden zich op 3^ km afstand ten noorden van de bruggen bij 'Tweede Tol'1. Toen een groot aantal valschermtroepen dicht bij de barakken landde en vijandelijke jacht vliegtuigen met hun boordwapens de barakken doorzeefden, was de Nederlandse tegenstand spoedig gebroken, temeer daar de in de omgeving gelegerde infanterie- en artillerieonderdelen, die onder de Commandant van de Vesting Holland ressor teerden, niet waren gealarmeerd. Tegen 6.00 was het pleit beslecht en kreeg de vijand het kamp in handen. Door de actie van de vijandelijke valschermtroepen gingen ook de beide bruggen over de Oude Maas tussen Dordrecht en Zwijndrecht spoedig verloren. Van de voor bescherming van deze bruggen bestemde twee pelotons luchtdoelmitrailleurs, die tezamen het luchtverdedigingspunt Zwijndrecht vormden was het 85e Pel.Lu. Mitr. opgesteld pal ten zuiden van de afrit van de voetbrug, aan de Dordrechtse kant. Het 86e Pel.Lu.Mitr. was geplaatst op ongeveer 100 m ten noordoosten van de spoorbaan nabij de oever van de Oude Maas, aan de Zwijndrechtse kant. De Commandant van het Lvd.P., reserve eerste-luitenant A. Goldsteen, had zijn com mandopost bij het 86e Pel.Lu.Mitr. (zie het kaartje M, in de tekst). Bij het aanbreken van de dag, omstreeks 3.15 verschenen vreemde vliegtuigen bo ven Dordrecht en omgeving. De aanvankelijke vlieghoogte van ongeveer 2 000 m maakte het de beide pelotons onmogelijk om met enige kans op succes het vuur te openen. Ongeveer een half uur later scheerden enkele vliegtuigen op 80 - 100 m hoogte over de bruggen en openden de mitrailleurs het vuur, echter zonder zicht bare uitwerking. Het aantal vliegtuigen nam daarna toe en om 4.58s vlogen boven Dordrecht en Zwijndrecht ontelbare Duitse vliegtuigen, die vele valschermjagers uitwierpen. Op de Zwijndrechtse oever landden de valschermjagers onmiddellijk ten zuidwes ten van de kunstweg naar Rotterdam. De C.-Lvd.P. Zwijndrecht, luitenant Gold steen, stuurde spoedig na de landing der Duitsers een patrouille uit naar de grote verkeersweg Rotterdam Dordrecht, als beveiliging tegen de vandaar te verwach ten vijand. Deze patrouille bestond uit de sergeant-commandant Hagendoorn van het 86e Pel.Lu.Mitr. met vier van zijn soldaten. Luitenant Goldsteen nam toen zelf het bevel op zich over het 86e Pel.Lu.Mitr., waar men zonder zichtbare 1 De commandopost, alsmede de legering en de verpleging van het personeel van het Lvd.P. was hier gekozen, omdat de voorziening van drinkwater meer zuidelijk niet mogelijk was, terwijl de te lefonische verbindingen meer naar het zuiden eveneens moeilijkheden opleverden. 2 De luchtwachtpost Dordrecht meldde om 4.58: 'Onbekend aantal Duitse vliegtuigen, welke bo ven het eiland van Dordrecht cirkelen en honderden parachutisten uitlaten'. Op hetzelfde tijdstip meldde de luchtwachtpost Geertruidenberg'Boven Dordrecht strooien zeer veel vliegtuigen pamfletten'. 594

NIMH | 1970 | | pagina 56