BIJLAGE 52 Legerberichten van 13 mei 1940 Maandag, 13 Mei. Officieel bericht van het Nederlandsche Opperbevel van Maandag 13 Mei, Nr. 1 De Duitsche troepen, die den IJsel hebben overschreden zijn op enkele punten in aanraking gekomen met onze door inundatiën beveiligde stellingen in het Westelijk deel van Gelderland. In de Noordelijke provinciën hebben de Duitsche troepen plaatselijk de kust van het IJselmeer en van de Waddenzee bereikt. Onze grenstroepen in dit deel des lands zijn met geringe verliezen verder teruggetrokken en binnen onze stellingen aangekomen. De Duitschers hebben met pantsertroepen de Langstraat bereikt. In het Zuidelijke deel van Rotterdam bevinden zich nog zwakke, zwaar bewapende afdeelingen, doch zonder artillerie. Ondanks de groote Duitsche overmacht in de lucht hebben onze luchtstrijdkrachten met zeld zame heldhaftigheid, voor den vijand belangrijke objecten gebombardeerd. Officieel bericht van het Nederlandsche Opperbevel van Maandag 13 mei, Nr. 21 In 'n kleine sector van de Grebbelinie heeft de vijand terrein gewonnen, dat door ons gedeeltelijk werd heroverd, doch na hernieuwde Duitsche aanvallen niet be houden is. In de noordelijke provincies heeft de vijand zich vastgezet. In het Zuidelijk deel van Rotterdam bieden de aldaar aanwezige Duitsche afdeelingen hardnekkig weerstand. De in de Langstraat gemelde Duitsche troepen hebben de Moerdijkbrug weten te bereiken en hebben deze brug overschreden. De Fransche troepen in Brabant nemen in sterkte toe. Verschillende eenheden van het Leger en van de Koninklijke Marine hebben door hun heldhaftig gedrag de beste tradi ties van ons Volk, die zich mede weerspiegelen in de vastberaden houding van de burgerij, bevestigd. Volgens de verklaringen van een gevangen genomen Duitschen vliegerofficier hebben de Duitsche luchtstrijdkrachten in Nederland groote ver liezen geleden tengevolge van het uitstekende schieten van onze luchtdoel artillerie. 1 Uit verschillende gegevens blijkt, dat legerbericht Nr. 2 pas om 23.30 werd uitgegeven. De te rugtocht van het Veldleger op het Oostfront van de Vesting Holland was toen reeds in volle gang. 1 *45

NIMH | 1970 | | pagina 619