De Luchtdoelartillerie volgens verplaatste hij om 22.00 zijn commandopost en de keuken van de compag nie naar de zuidwestelijke rand van Vlaardingen. Door de vier rond het B.P.M.-terrein opgestelde pelotons werden op deze dag ver moedelijk vier vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Op 11 mei kregen het 53e en het 54e Pel.Lu.Mitr. weinig doelen binnen schootsbe- reik. Het 55e Pel.Lu.Mitr. had echter het geluk een van deze weinige doelen neer te schieten. In de namiddag kreeg de C.-53e Pel.Lu.Mitr. van luitenant Jansen het bevel, zo spoedig mogelijk terug te trekken ten noorden van de Nieuwe Maas. Hij moest vooraf echter één mitr. M.25 met toebehoren afstaan aan kapitein Van Rooyen. Om 22.00 was het peloton op de andere oever aangekomen. Op 12 mei nam men bij het 54e Pel.Lu.Mitr. veel vijandelijke vliegtuigen waar, doch zij bleven bijna alle buiten schootsbereik van de mitrailleurs. Tussen 12.30 en 13-3° werden gevechten waargenomen bij Spijkenisse. Rekening houdende met de mogelijkheid, dat valschermtroepen van Rozenburg zouden kunnen oversteken naar de Vondelingenplaat, plaatste de Pel.C. in overleg met kapitein Van Rooyen twee van zijn mitrailleurs aan de oever van de Oude Maas voor het bestrijden van landdoelen. Op 13 mei kwamen om 8.00 te Vlaardingen een detachement Britse en een deta chement Nederlandse genietroepen aan, die opdracht hadden de olieinstallaties van Pernis te vernielen. In verband hiermede had kapitein Van Rooyen alle niet nodige voorraden van zijn compagnie laten overbrengen naar de noordelijke oever van de Nieuwe Maas en een van zijn secties hierbij geplaatst als bewaking. In de voormiddag verzamelden zich te Hoogvliet ongeveer 90 Duitsers, die uit oostelijke en zuidelijke richting zijn opstelling aanvielen. Omdat de C.C. nog steeds over één van de mitrailleurs van het 53e Pel.Lu.Mitr. beschikte, werd ook deze in stelling gebracht, terwijl voorts de C.-54e Pel.Lu.Mitr. desgevraagd één van zijn mitrailleurs afstond. De Duitsers werden met bloedige verliezen afgesla gen. Om 14.00 voeren de beide eerdergenoemde vernielingsdetachementen over met behulp van sleepboten en om 16.00 stonden de installaties in brand. Kort daarop stak het 54e Pel.Lu.Mitr. naar de andere oever over. De 13e Comp.Lu.Mitr., alsmede het 53e, het 54e en het 55e Pel.Lu.Mitr. zullen opnieuw worden besproken in de beschrijving van de luchtdoelbestrijdingsmidde len ten noorden van de Nieuwe Maas. Hoe verging het echter de vijf secties van de Ille Zl.A.tl. en de twee secties van de Xle Zl.A.tl? 603

NIMH | 1970 | | pagina 65