De Luchtdoelartillerie De 3e en de 4e sectie van de Xle Zl.A.tl., onder bevel van reserve eerste-luitenant H.K. van Halteren, beschikten bij het uitbreken van de oorlog slechts over vijf zoeklichtinstallaties, die waren opgesteld ten noorden en ten zuiden van Strijen (zie het kaartje N, in de tekst). Vroeg in de morgen van 10 mei nam het personeel veel vijandelijke vliegtuigen waar. Toen deze enige tijd later laag over de beide secties vlogen, werden zij met geweren onder vuur genomen. De bediening van het zoeklicht, dat was opgesteld bij Cillarshoek, slaagde er in een Duitse bommenwer per neer te schieten. Dit vliegtuig maakte bij Westmaas (op 2 km afstand van de zoeklichtopstelling) een buiklanding. Een sergeant en drie soldaten begaven zich per auto naar de landingsplaats. Met de inzittenden van het vliegtuig ontstond een kort vuurgevecht, waarbij de sergeant en één soldaat sneuvelden. De vier inzitten den van het vliegtuig namen een der overgebleven soldaten gevangen en reden ver volgens met de buitgemaakte auto in de richting Maasdam. Hier werd de auto door een infanterieonderdeel aangehouden, waarop de vier Duitsers zich overga ven. 's Avonds stonden de zoeklichten weer in stelling, doch mochten - ingevolge het reeds eerder besproken bevel - niet schijnen. Op 1 r mei nam het personeel van de beide secties zoeklichten niet deel aan ge vechtsacties tegen grond-of luchtdoelen. Evenals met de 6e Bt.Lu.A. kort daar op zou geschieden, stelde de Commandant van de Groep Kil de beide secties onder zijn bevelen en liet deze even na 14.00 met al hun materieel afmarcheren naar Maasdam, 's Avonds stuurde deze groepscommandant twee zoeklichten naar 's-Gra- vendeel, twee naar de Barendrechtse brug en één naar 'de Wacht' aan de Dordtsche Kil met de opdracht de vijand op de grond te verlichten, indien hij eventueel zou trachten de Dordtsche Kil over de steken. Op de twee laatstgenoemde plaatsen kon echter geen geschikte opstelling worden gevonden. Bij 's-Gravendeel werd de opdracht uitgevoerd, doch er kwam geen contact met de vijand tot stand. Op 12 mei was de vijandelijke activiteit in de lucht groot, waardoor er voortdurend luchtalarm was. Overdag bleef het personeel met het materieel van de beide sec ties te Maasdam, 's Avonds werden op last van de Commandant van de Groep Kil - twee zoeklichten bij 's-Gravendeel opgesteld en één bij het veer, met dezelfde opdracht als op 11 mei. Bij tussenpozen beschenen deze drie zoeklichten de tegen overgelegen oever. Op 13 mei waren beide secties om 4.00 weer terug in Maasdam. Om 5.30 wierp de vijand op een kruispunt van wegen aldaar twee bommen, waarbij de secties geen verliezen leden. In opdracht van de Commandant van de Groep Kil werd het per soneel van de secties ingeschakeld bij verschillende bewakingsdiensten en moesten 606

NIMH | 1970 | | pagina 68