De Luchtdoelartillerie kwam, terwijl de derde, die dekking had gezocht achter twee daartoe door hem ge dwongen burgers, werd verwond. Omstreeks 16.00 ontving kapitein Lamberts per motorordonnans van de Kr.C. op dracht om het materieel sectiegewijs te verzamelen, dit in geval van nood onbruik baar te maken en zich met het personeel aan te sluiten bij de Ve Zl.A.tl. ten noor den van de Maas. Tegen 17.30, toen volgens een bericht de vijand de commando post tot op i 000 m genaderd zou zijn, besloot de kapitein tot vertrek. Om 19.30 stak het personeel van de staf van de afdeling, tezamen met dat van de 4e sectie, bij Pernis over naar de andere oever. Omdat de boot, waarmee de over tocht plaats vond, geen voertuigen kon vervoeren, moesten deze worden achter gelaten op de zuidelijke Maasoever. Tevoren waren echter de meest vitale delen van de zoeklichtinstallaties verwijderd. Door middel van de achtergelaten voertui gen sloot de commandant van de bewakingscompagnie van het B.P.M.-terrein, ka pitein Van Rooyen, de verschillende wegen af. Hierbij werd hij geassisteerd door personeel van de plaatselijke burgerwacht. Het personeel van de Staf-IIIe Zl.A.tl. werd op 11 mei opgenomen in de Staf-Ve Zl.A.tl., terwijl het personeel van 4-IIIe Zl.A.tl. zich reeds op 10 mei aansloot bij 3-Ve Zl.A.tl. Op bevel van kapitein Lamberts week 5-IIIe Zl.A.tl. via Rozenburg en Brielle uit naar het gebied ten noorden van de Nieuwe Maas. Met de achtergelaten auto's van de sectie deed men de plaatselijke infanterie van de Groep Spui een groot ge noegen. De zoeklichtinstallaties werden of vernield of van een dijk af het water in gereden. Het personeel sloot zich op 10 mei aan bij 3- en 4-Ve Zl.A.tl. Door de overval op Waalhaven werd de rond dit vliegpark opgestelde 3-IIIe Zl.A. tl. volkomen verspreid. De reserve tweede-luitenant sectiecommandant had het zich in zijn omgeving bevindende personeel verzameld en het geweer-(karabijn-) vuur laten afgeven. Een aantal manschappen van III-R.J. had zich bij hem aange sloten, zodat de totale sterkte tenslotte 28 man met 2 It.mitrs. bedroeg. Vrijwel zon der munitie meldde dit detachement zich omstreeks 6.00 bij de Commandant van de 2e Comp. Intendance Troepen in de school aan de Joubertstraat, de legerings plaats van deze compagnie. Voor deze C.C. was die onverwachte versterking een welkome aanwinst, want op 3 onderofficieren en 18 soldaten na bevond al zijn per soneel zich bij de magazijnen en inrichtingen der etappendirectie. Onmiddellijk liet hij munitie uitreiken aan het detachement en nam hij zodanige maatregelen, dat de Maashaven en de Breede Hilledijk onder vuur konden worden genomen. Het was een ontnuchtering voor de verdedigers, toen de vijand aanviel met steun van mortieren en pantserafweergeschut. De ongelijke strijd had tot gevolg, dat er van de verdedigers in korte tijd twee man sneuvelden en een derde werd gewond. De kapitein achtte onder deze omstandigheden het bieden van verdere tegenstand 608

NIMH | 1970 | | pagina 70