De Luchtdoelartillerie van de 4e en de 77e Bt.Lu.A. De vraag moet dan ook worden gesteld, waarom de in een neutraliteitsopstelling staande 6e Bt.Lu.A. op 10 mei niet reeds dadelijk de opdracht ontving zich naar Rotterdam te verplaatsen om in deze leemte enigszins te voorzien. Uit niets is gebleken, dat de C.-Lvd.Kr. ook maar enig moment een dergelijke versterking van zijn middelen bij Rotterdam heeft overwogen. Nu heeft de vijand min of meer ongestoord per vliegtuig troepen kunnen aanvoeren op het vliegpark Waalhaven. 4 De gevechtshandelingen van de verschillende onderdelen, die waren opgesteld ten noorden van de Nieuwe Maas en de Nieuwe Waterweg (zie de kaart no. 18) De 3e Bt.Lu.A., onder bevel van reserve kapitein ir. C. J. Tuijn, stond opgesteld aan de westzijde van Vlaardingen (zie het kaartje O, in de tekst)Nadat in de loop van de nacht van 9 op 10 mei verschillende malen alarm was gemaakt, vlogen bij het aanbreken van de dag grote aantallen vliegtuigen in de richting west-oost op plm. 2 500 m hoogte over de batterij. Nadat het vuur was geopend, gelukte het spoedig drie en daarna nóg twee treffers te plaatsen. Omstreeks 4.30 bestookten twee vliegtuigen in duikvlucht de batterij met mitrail- leurvuur, terwijl een derde vliegtuig de batterij bombardeerde. Op krachtige wijze werd dit mitrailleurvuur van de aanvallers door de beide mitrailleurs van de batte rij beantwoord. De bommen, die het derde vliegtuig wierp, vielen plm. 400 m bui ten de batterijopstelling. Dit vliegtuig werd blijkbaar getroffen, want het stortte daarna neer ten zuiden van de Nieuwe Waterweg. Bijna zonder ophouden vlogen daarna groepen transportvliegtuigen over de batte rij, in hoofdzaak in de richting van het vliegpark Waalhaven. Onophoudelijk vuur den de kanonnen en de mitrailleurs en vele manschappen grepen zelfs naar hun ka rabijn om deze vliegtuigen te beschieten. Zichtbare resultaten werden echter niet waargenomen. Om de beide mitrailleurs beter te beschermen tegen beschietingen uit de lucht en tegen bomscherven, liet de Bt.G. in de loop van de dag dekkingen rond deze wapens vervaardigen, met behulp van aanwezige stalen schotten. Tegen 16.00 waren deze dekkingen gereed1. Omstreeks 18.00 passeerde - onder het afge ven van mitrailleurvuur - een groep van negen Me's 110, waarvan er twee op de batterij 'prikten'. Een ander vliegtuig wierp terzelfdertijd vier bommen, die op 200 m afstand van de batterij een boerderij gedeeltelijk deden instorten. Het vliegtuig dat de bommen had geworpen, bleef rondcirkelen en viel de batterij 1 Bij de batterij was bij wijze van proef om het vuurleidingstoestel een door de Bt.C. ontworpen stalen besehermkast gebouwd, die bij een aanval met een enkele handgreep kon worden gesloten. Het lag in het voornemen deze beschermingskast, die goed voldeed, ook in te voeren bij de overige batterijen. 6lO

NIMH | 1970 | | pagina 72