De Luchtdoelartillerie Op 11 mei was het bij het aanbreken van de dag tamelijk rustig in de lucht. In de loop van de dag gaf de 3e Bt.Lu.A. regelmatig vuur af op binnen schootsafstand komende doelen. Om 18.30 schoot de batterij een alleen vliegend transportvliegtuig neer. De Bt.G. drong bij de Kr.G. aan op de beschikbaarstelling van enige infante rie, opdat hij zou kunnen voldoen aan de verzoeken om assistentie van de burge meester van Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht. Er bleek echter geen infante rie beschikbaar te zijn. Er kwam uitkomst, toen de C.-4-Ve Zl.A.tl. er op aandrong, zich onder zijn bevelen te mogen stellen, omdat hij geen contact meer kon verkrij gen met zijn Afd.C. De Bt.G. aanvaardde het voorstel en bestemde de 60 man van de zoeklichtsectie vervolgens voor patrouillediensten en voor het verlenen van assistentie aan het burgerlijk gezag. Tegen 3.30 ontvingen de commandanten van het 52e en het 55e Pel.Lu.Mitr. van de C.-i3e Comp.Lu.A. de order het door hen in de avond van 10 mei bezette kruispunt te verlaten en terug te trekken op de 3e Bt.Lu.A. In overleg met kapitein Tuijn zette de C.C. vervolgens de beide pelotons in ter bescherming van het kan- tonnement Vlaardingen en van de 3e Bt.Lu.A. De mitrailleurs stelde hij zodanig op, dat zij de verschillende toegangswegen tot het kantonnement afsloten. Hij stel de o. aéén mitrailleur op aan het einde van de Broekweg, één op het kruispunt bij de IJsclub en één voor het raadhuis van Vlaardinger-Ambacht. Kapitein Tuijn had een aantal mitrailleurs geplaatst op vrachtauto's, die met be hulp van staalplaten tot pantserauto's waren geïmproviseerd. Bij ontvangst van meldingen betreffende valschermtroepen, stuurde hij met deze auto's patrouilles op verkenning, o.m. in de loop van de dag naar Schipluiden. Luitenant Jansen stelde zich met zijn 52e en 55e Pel.Lu.Mitr. om 17.00 onder de bevelen van de C.- 3e Bt.Lu.A., waardoor eenheid in de bevelvoering werd verkregen. Ook het 53e Pel.Lu.Mitr., dat omstreeks 22.00 'van oever verwisselde', werd inge zet voor de beveiliging van het kantonnement. Twee mitrailleurs van dat peloton werden opgesteld bij het station Vlaardingen-Oost en één mitrailleur op de weg Vlaardinger-Ambacht Schipluiden. In de namiddag ontving de Bt.C. van de Kr.C. het bericht dat het Kringcomman do van Rotterdam zou worden verplaatst naar 's-Gravenhage, zodat hij zich voor gegevens en inlichtingen voorlopig diende te wenden tot het Co.-Lvd. Een van de officieren van dit commando deelde hem mee, dat een hoeveelheid geweer-(kara bijn-) munitie, waaraan grote behoefte bestond, per motorordonnans naar Schip luiden zou worden gebracht en daar in ontvangst kon worden genomen. Dit trans port mislukte echter door de aanwezigheid van valschermtroepen. Wel gelukte het aan een aantal vrijwilligers om met een geïmproviseerde pantserauto enige karabij nen met bijbehorende munitie, die door de burgerwacht van Schipluiden waren begraven, te bemachtigen en deze naar Vlaardingen te brengen. 612

NIMH | 1970 | | pagina 74