De Luchtdoelartillerie ving van de bestaande opstelling echter noodzakelijk, zodat de Bt.C. onverrichter- zake naar Vlaardingen terugkeerde. Van 10.30 af nam de batterij regelmatig vijandelijke vliegtuigen onder vuur. Op genoemd tijdstip opende zij het vuur op drie vliegtuigen, die op 1 200 m hoogte in de richting Hoek van Holland vlogen en schoot een van deze vliegtuigen neer. Om streeks 12.00 opende zij het vuur op twee vliegtuigen, die uit de richting Hoek van Holland kwamen en een aantal bommen wierpen op Schiedam. Ongeveer terzelf- dertijd nam de batterij bezetting drie vliegtuigen waar, die zwarte voorwerpen uit wierpen. Een van deze vliegtuigen werd neergehaald. Later bleek, dat de zwarte voorwerpen bussen waren met o.m. levensmiddelen en munitie1. Om 14.30 beschoot de batterij een groep van negen vliegtuigen, waarbij er één werd neergeschoten. Toen het kapitein Tuijn om 14.50 bleek, dat iedere telefoon verbinding met Rotterdam en 's-Gravenhage was gestoord, stuurde hij een motor ordonnans naar Rotterdam. Deze kwam echter onverrichterzake terug. Om 16.30 nam de Bt.C. een alleen vliegend vliegtuig waar, dat pamfletten uitwierp. Onmid dellijk liet hij het vuur openen op dit vliegtuig, dat spoedig werd getroffen en ten zuiden van de Maas neerstortte. Omstreeks 17.45 schoot de batterij de rechtervleugel af van een alleen vliegend vliegtuig, dat vervolgens in zuidelijke richting verdween achter het rookgordijn van van de nog steeds brandende olie-opslagplaatsen. 's Middags bereikten de Bt.C. berichten, dat Nederlandse troepen terugtrokken uit de richting Rotterdam. Op zijn bevel begaf de C.-I3e Comp.Lu.Mitr. zich toen naar de overweg bij het station Vlaardingen-Oost, waar drie mitrailleurs van zijn compagnie waren opgesteld, waarvan één op een vrachtauto. Kon aanvankelijk het geringe aantal in westelijke richting terugtrekkende militai ren nog worden aangehouden en teruggezonden, na 17.00 begon de stroom vluch telingen zo groot te worden, dat zij niet langer kon worden gekeerd. De Bt.C. schakelde toen het 54e Pel.Lu.Mitr., dat de vorige avond was teruggetrok ken uit Pernis, eveneens bij de algemene bewaking en beveiliging in. Hij liet het personeel patrouillediensten verrichten in Vlaardingen, terwijl één van de mitrail leurs van het peloton werd opgesteld aan het havenhoofd en één op de weg naar Rotterdam. In de bestemming van het 52e, het 53e en het 55e Pel.Lu.Mitr. bracht hij geen wijziging. Om 20.00 kwamen de Commandanten van de Ille en de Ve Zl.A.tl. in Vlaardin gen aan en brachten het bericht mee van het neerleggen der wapens. Van de 13e Comp.Lu.Mitr. was het 56e Pel.Lu.Mitr., onder bevel van sergeant 1 Bevoorrading voor de groep Von Sponeck bij Overschie. Deze bevoorrading was via de radio op 12 mei aangevraagd.

NIMH | 1970 | | pagina 76