De Luchtdoelartillerie schietoefeningen gehouden, terwijl driekwart van het aanwezige personeel nog nimmer met een geweer met scherp had geschoten. Het personeel voor de bediening van de afstandmeters was nog niet opgeleid en de kaderopleiding zou juist begin nen. Als er echter één afdeling nuttig werk had kunnen doen en een vette buit had kunnen binnenhalen, dan was het wel een goedbemande, goed geoefende en goed bewapende Afd. Rotterdam geweest1. De ongeoefendheid van de afdeling was re den, dat zij niet was gemobiliseerd. Ingevolge de instructie voor de Afd.C., reserve kapitein Mr.H.F. Hoijer, zou de afdeling in geval van oorlog tactisch ondergeschikt zijn aan de C.-Lvd. Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage. Voor een dergelijk geval was door de Afd.C. een regeling ontworpen voor alarm per telefoon en per motorrijwiel en waren vijf stellingterreinen verkend voor evenzovele pelotons. Gewekt door het gebulder van het luchtdoelgeschut en het bombardement van het vliegpark Waalhaven, stelde kapitein Hoijer, na overleg met het korpsbureau te 's-Gravenhage, de alarmregeling in werking. Daar het aan 26 vrijwilligers niet ge lukte zich te melden, omdat zij op de zuidelijke Maasoever woonden, beschikte de Afd.C. tenslotte slechts over gi vrijwilligers, waarmede hij een afdelingsstaf for meerde en drie pelotons van elk drie stukken. Na dit te hebben besproken met de korpscommandant, liet hij de pelotons stelling nemen bij Vlaardingen, bij de Ford fabriek en op het z.g. Installatieterrein bij de Vierhavenstraat. Tussen 6.30 en 7.00 waren de drie pelotons in stelling gekomen en had de Afd.C. die zijn commandopost had gevestigd in het oefengebouw van de afdeling in de Vierhavenstraat, de drie pelotonscommandanten gemachtigd om het vuur te openen. Telefonisch meldde de Afd.C. zich bij de Kr.C., onder wiens bevelen hij zich stelde. Hij berichtte de Kr.C. ook over welke middelen zijn afdeling beschikte en waar de ze in stelling waren gekomen. Het eerste succes boekte het peloton in de Vierhavenstraat, toen het om 1115 een transportvliegtuig neerhaalde. Een kwartier later werd dit goede voorbeeld ge volgd door het peloton bij de Fordfabriek, dat een Heinkel-He 111 brandend deed neerstorten. In de late namiddag ontving de Afd.C. van de Kant.C. van Rotterdam het bericht, dat deze een poging van de vijand verwachtte om met bootjes de rivier over te ste ken. Om een dergelijke onderneming te kunnen verijdelen, verzocht hij vier van de vuurmonden in stelling te brengen op een van de havenhoofden. Na overleg met de Kr.C. vormde de Afd.C. daarop met vier stukken een nieuw peloton, dat werd op gesteld op het z.g. hoofd van de Keilestraat (tussen de Keile- en de Lekhaven). 1 Blz. 60 van het gedenkboek voor de Vrijwillige Landstormkorpsen Luchtwachtdienst en Lucht- afweerdienst. 616

NIMH | 1970 | | pagina 78