De Luchtdoelartillerie Twee van deze vier stukken werden tenslotte bestemd voor het afgeven van vuur tegen landdoelen1. Een welkome aanwinst voor de afdeling was de aankomst van enig personeel van de 77e Bt.Lu.A., dat zich aan krijgsgevangenschap had weten te onttrekken. Een voldoend aantal van hen kon de afstandmeters bedienen, zodat ook deze moeilijk heid nu was opgelost. In de middag van 11 mei schoot de afdeling vermoedelijk één vliegtuig neer. De op stelling van het stuk in de Vierhavenstraat bleek niet gelukkig gekozen, want de bediening werd regelmatig uit de omgeving beschoten. Uitgezonden patrouilles konden de schutters echter niet ontdekken. Tenslotte liet de Afd.C. het stuk enige honderden meters verplaatsen, waarna geen vuur meer werd ontvangen. Het nabijgelegen Haka-gebouw bleek een uitstekende waarnemingspost te zijn. Van hier deed de Afd.C. waarnemingen voor de artillerie, die het vliegpark Waal haven beschoot. In de vroege morgen van 12 mei ontving de Afd.C. van de Kant.C. het bericht, dat 400 valschermjagers van Schiedam oprukten naar Rotterdam. De Afd.C. liet on verwijld de aanwezige overcomplete stukken 2 tl. met front noordwest - in de om geving van het afdelingsgebouw in stelling brengen voor het vuren op landdoelen, terwijl hij met zandzakken barricaden liet opwerpen. Om eventuele slachtoffers onder de burgerbevolking te voorkomen, sloot hij de Vierhavenstraat af voor alle burgerverkeer. Het bleek tenslotte loos alarm. In de loop van de dag verplaatste kapitein Hoijer zijn commandopost en de legeringsruimte van zijn personeel naar het Haka-gebouw, waarin uitstekende scherfvrije ruimten aanwezig waren. In de omgeving van de commandopost werd nog steeds geschoten, zonder dat men gewaar kon worden vanwaar werd geschoten. Verschillende verdachte personen werden door het personeel van de afdeling aangehouden en overgegeven aan de plaatselijke politie. De Afd.C. verleende medewerking aan de politie door een molentje op de hoek Voorhaven/Achterhaven onder vuur te nemen. Dit molentje werd in brand geschoten en een aantal verdachte personen kon worden gearres teerd. Op deze dag kwamen practisch geen vliegtuigen binnen schootsbereik van de vuur monden. Op 13 mei schoot het bij Vlaardingen opgestelde peloton omstreeks 5.00 één vlieg tuig neer, terwijl één van de in Rotterdam opgestelde pelotons in de loop van de middag een tweede vliegtuig neerhaalde. 1 Deze vier stukken verkreeg hij door van alle pelotons, die waren opgesteld bij de Fordfabriek en in de Vierhavenstraat, twee stukken weg te halen. 617

NIMH | 1970 | | pagina 79