De Luchtdoelartillerie van de Kr.C. voor de enige afdeling geschut, waarover hij te Rotterdam beschik te, weinig was gebleken. Achtereenvolgens ontving de Afd.C. daarop bericht, dat de valschermtroepen in de Spaansche Polder opdrongen, dat de infanterie op de havenhoofden zich gereed maakte voor afmars en dat de bruggen, die in zijn terugtochtsweg voorkwamen, door de genie zouden worden opgeblazen. Op deze berichten liet de Afd.C. zijn afdeling marsvaardig maken, echter met uit zondering van de in stelling staande pelotons. Voor deze pelotons liet hij voorbe reidende maatregelen treffen. Een op zijn last gehouden verkenning wees uit, dat de weg over Schiedam naar Kethel niet vrij was, doch die over Gouda wel. Ten slotte ontving hij bericht, dat de infanterie haar posten uit de Hudsonstraat terug trok, verdachte elementen daar uit de huizen kwamen en door het voeren van straatgevechten opdrongen in de richting van het Marconiplein. Een poging om met de Kr.C. verbinding te krijgen mislukte. Een een ander was nu voor hem aan leiding om met zijn twee oostelijk opgestelde pelotons en de overige 2 tl.-vuurmon- den via Gouda te vertrekken naar 's-Gravenhage, nadat hij de Pel.C. te Vlaardin- gen vrijheid van handelen had gegeven. Deze trok nu met zijn peloton kort daarop, als laatste via Delft terug op 's-Gravenhage. Met in totaal nog 14 vuurmonden beschikbaar, meldde de Afd.C. zich omstreeks 7-3° bij de Afd.C. 's-Gravenhage van het V.L.K.Lad. In de loop van de middag ontving hij toen opdracht, om voor vijf van de veertien vuurmonden twee stellin gen te verkennen bij het radiostation te Scheveningen. Later op de middag ont ving hij van zijn korpscommandant echter weer opdracht om in de komende nacht terug te keren naar Rotterdam en stellingen te bezetten, die door de Kr.C. zouden zijn verkend. Door het neerleggen van de wapens in diezelfde middag kon aan de ze opdracht geen uitvoering meer worden gegeven. Aangezien het 56e Pel.Lu.Mitr. sedert 12 mei was ingeschakeld in de verdediging tegen gronddoelen, waren na het vertrek van de pelotons van het V.L.K.Lad. de laatste luchtafweerorganen uit Rotterdam verdwenen. Tijdens het bombardement van deze stad in de middag van 14 mei werd er dan ook niet door luchtdoelbestrijdingsmiddelen op de vliegtuigen gevuurd, om de een voudige reden dat deze middelen er niet meer waren. Weliswaar zouden de beide pelotons, die waren opgesteld in het havenkwartier, de vijandelijke luchtaanval met hebben kunnen keren, doch 14 goed opgestelde vuurmonden van 2 tl. hadden toch zeer waarschijnlijk vele vliegtuigen kunnen neerschieten. Het voorafgaande geeft een goed beeld van de verwarring, die algemeen heerste en die de Afd.C. er niet alleen toe bracht het havencomplex te ontruimen, toen hem dit noodzakelijk scheen, maar hem-zelfs met voorbijgaan van de Kr.C. - ook deed besluiten Rotterdam te verlaten. 619

NIMH | 1970 | | pagina 81