De Luchtdoelartillerie Tenslotte nog de belevenissen van de vier secties van de Ve Zl.A.tl., onder bevel van reserve kapitein W. Haanstra, die hun opstelling hadden ten noorden van de Lek en de Nieuwe Maas, tussen Krimpen aan de Lek en Maassluis (zie eveneens kaart no. 19). Toen het bombardement van het vliegpark Waalhaven een aanvang nam, was het meeste zoeklichtmaterieel reeds geborgen en waren verschillende secties verzameld op de sectieverzamelplaatsen. Toen de grote stroom vijandelijke transportvliegtui gen naderde, kreeg vooral het personeel van de i-Ve Zl.A.tl. gelegenheid om met hun geweren deze toestellen onder vuur te nemen. Hun schieten had echter geen zichtbaar resultaat en de geringe munitievoorraad was spoedig verbruikt. Op verzoek van de politie en de burgerwacht verrichtte het personeel van de 2e, de 3e en de 4e sectie van de Ve Zl.A.tl. verschillende patrouillediensten, terwijl de zoeklichtbediening van het zoeklicht bij Kethel met geweervuur een groep val schermjagers trachtte te verdrijven, die zich aan de overzijde van de Schie had ge nesteld. Laat in de avond plaatste kapitein Haanstra de 4e sectie onder de bevelen van de C.~3e Bt.Lu.A., zoals bij deze batterij reeds is beschreven, terwijl het perso neel van de Ille Zl.A.tl., dat de noordelijke Maasoever had weten te bereiken, in de vier secties werd opgenomen. In de loop van de avond trachtte de C.-Ve Zl.A.tl. met een auto geweermunitie op te halen in Delft. Deze poging moest worden opge geven, toen zijn auto zowel door vriend als vijand onder vuur werd genomen. Op 11 mei trok de ie sectie van de Ve Zl.A.tl. op last van de Kr.G. met haar volle dig materieel terug op Capelle, terwijl bij het Kralingsche Veer een bewakingsde tachement werd geplaatst. Een afdeling van 25 man van de 2e sectie van de Ve Zl. A.tl., versterkt met enige lt.mitrs., die van het Depot Genietroepen waren verkre gen, deed als detachement verdienstelijk werk bij de Oude Plantage. In overleg met de C.-3-III-21 R.I. zond de C.-3-Ve Zl.A.tl. van Schiedam uit patrouilles in de richting van Overschie en sloot tezamen met andere onderdelen bij genoemde plaats de havens af. De 4-Ve Zl.A.tl., onder bevel van de C.-3e Bt.Lu.A., bleef be- veiligings- en patrouillediensten verrichten. Op 12 en 13 mei kwam er geen wijziging in de bestemming der secties. Op 12 mei nam de staf van de afdeling op verzoek van de C.-Depot Luchtstrijdkrachten de bewaking op zich van de Mathenesserbrug en de spoorbrug bij Delfshaven. Drie soldaten van de 2-Ve Zl.A.tl. liepen verwondingen op door vijandelijk vuur en werden opgenomen in een ziekenhuis. Bij de ie, de 3e en de 4e Sectie van de Ve Zl.A.tl. deden zich op 14 mei geen bij zonderheden voor. De 2-Ve Zl.A.tl., die nog steeds stond opgesteld bij de Oude Plantage, trok omstreeks 12.30 terug op Hillegersberg en ontliep juist het lucht bombardement, dat omstreeks 13.30 begon. 620

NIMH | 1970 | | pagina 82