De Luchtdoelartillerie Omstreeks 15.30 vernam kapitein Haanstra bij gerucht, dat de wapens zouden zijn neergelegd. Toen hem de juistheid van dit gerucht was gebleken, trachtte hij zich aan krijgsgevangenschap te onttrekken door zich met ongeveer 100 man te be geven in de richting van Vlaardingen, in de hoop om vandaar uit de provincie Zeeland te bereiken. Zijn pogingen leden echter schipbreuk. 5 De luchtverdediging van het complex s-Gravenhage - Wassenaar (zie de kaart no. 20) Van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen, die voor de verdediging van het complex 's-Gravenhage-Wassenaar-Delft waren aangewezen, zijn de gevechtshandelingen van de middelen, die waren opgesteld bij Delft en Ypenburg, reeds beschreven in Hoofdstuk III. Rest dus nog de beschrijving van de gevechtshandelingen van de verschillende luchtdoelbestrijdingsmiddelen, die waren opgesteld in en rond het complex 's-Gra- venhage-Wassenaar. Zoals uit kaart no. 20 blijkt, vormden de 13e ,de 14e, de 23e, de 76e, de 78e en de 163e Bt.Lu.A., alsmede het 3-ie Comp.Lu.Mitr., de buitenverdediging van dit complex, terwijl de 164e Bt.Lu.A., het 57e, het 58e, het 62e en het 63e Pel.Lu.Mitr. en de vier pelotons van de Afd. 's-Gravenhage van het V.L.K.Lad. binnen dit com plex waren opgesteld in de bebouwde kom van 's-Gravenhage. Hoewel niet behorend tot de Lvd.Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage, zijn op de kaart tevens de opstellingsplaatsen aangegeven van het 1- en 2-ie Comp.Lu.Mitr. en de 151e Bt.Lu.A. van deze compagnie, die behoorden tot de Ie Divisie, die in en rond 's-Gravenhage was gelegerd. Bovendien treft men op de kaart het i-2e Comp.Lu. Mitr. aan, welk peloton was aangewezen om het stafkwartier van I L.K. te bescher men. Reserve eerste-luitenant ir. J.H.M. van der Velden, de C.-I4e Bt.Lu.A., had op grond van de luchtwachtberichten op 10 mei zijn batterij reeds gealarmeerd om 2.15. De beide mitrailleurs van de batterij schoten het eerst, en wel om 4.00, op een laagvliegend vliegtuig. Kort na dit tijdstip nam het aantal vliegtuigen echter zo danig toe, dat de Bt.G. steeds kon laten vuren op gesloten formaties. Bij de eerste keer, dat de bij Huize Voorlinden te Wassenaar opgestelde batterij in actie kwam, geraakte een van de vuurmonden door projectielklemming onklaar. Deze storing kon helaas niet meer worden opgeheven en het stuk is gedurende de vijf gevechtsdagen dan ook niet meer in actie geweest. Nagenoeg zonder onderbreking zette de batterij het vuren voort tot de vijandelijke luchtactiviteit omstreeks 10.30 afnam. Luitenant Van der Velden liet toen beginnen met het aanbrengen van dekkingen, waaraan de komende nacht en de volgende 621

NIMH | 1970 | | pagina 83