De Luchtdoelartillerie dagen voortdurend werd doorgewerkt. De beddingen, die onder de vuurmonden waren aangebracht, liet hij verwijderen, omdat gebleken was dat er tijdens het vu ren herhaaldelijk afwijkingen optraden in de horizontaalstelling en in de oriënte ring. In verband met de landing van valschermtroepen in de omgeving van Wassenaar werden regelmatig patrouilles uitgestuurd, vooral toen tegen 12.00 valschermtroe pen werden gemeld in het nabij gelegen park 'de Kievit'. Hoewel de uitgestuurde patrouilles steeds onverrichterzake terugkeerden, achtte de Bt.C. het toch noodza kelijk om gedurende de nacht een sterke wacht bij de hand te houden. Tezamen met de 78e Bt.Lu.A. werden op deze dag vermoedelijk vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. De tweede middelbare batterij van 7.5 tl., die was opgesteld aan de noordrand van 's-Gravenhage, was de 78e Bt.Lu.A. Als versterking gekomen uit het Depot Lucht doelartillerie, had de batterij onder bevel van reserve eerste-luitenant P.W. Vliet- stra op 8 mei haar stelling bij Voorschoten betrokken. Evenals de 14e Bt.Lu.A., vuurde deze batterij van 4.00 af, nagenoeg zonder onder breking tot ongeveer 11.00. Verschillende keren vielen vijandelijke jachtvliegtui gen de opstelling aan en een van deze aanvallen kostte de batterij vier gewonden, waaronder een stukscommandant. Het gemis aan dekkingen deed zich sterk gevoelen, evenals de afwezigheid van de twee organiek vereiste mitrailleurs. Als gevolg van de abnormaal lange activiteit (7 uren) waren om 11.00 de accu's uitgeput, zodat van dit tijdstip af de schietge- gevens niet meer langs elektrische weg aan de vier stukken konden worden doorge geven. Met spoed werden de accu's voor oplading naar 's-Gravenhage gezonden. Het gemis van de accu's bracht met zich mee, dat de schietgegevens slechts monde ling konden worden doorgegeven, zodat het vuren met grote bezwaren gepaard ging. De batterij kwam, mede als gevolg van het sterk afnemen van de vijandelijke luchtactiviteit, gedurende de middaguren niet meer in actie. Door een ordonnans was om ongeveer 10.00 gemeld, dat in de nabijheid van Den Deyl valschermtroepen waren geland. Uitgestuurde patrouilles troffen echter geen vijand aan. Op 7 mei was de 163e Bt.Lu.A. (3 kanonnen van 4 tl. no. 1 en 2 mitrs. M.25)1 als nieuw gevormd onderdeel uit het Depot Luchtdoelartillerie vertrokken naar Wassenaar en aldaar op 8 mei om 1.00 in stelling gebracht bij de boerderij 'Groot Persijn'. De batterij stond aanvankelijk onder de bevelen van reserve eerste- luitenant J. van Baren, die echter in de avond van 8 mei werd vervangen door tweede-luitenant K.P. Bloema. 1 'De jongste batterij luchtdoelartillerie', door K.P. Bloema, Mayors 1941, blz. 113. 622

NIMH | 1970 | | pagina 84