De Luchtdoelartillerie Op io mei opende de batterij omstreeks 4.30 voor het eerst vuur. Het aantal vijan delijke vliegtuigen was zeer talrijk en vermoedelijk werden er reeds spoedig twee van neergeschoten. Tot ongeveer 6.30 vuurde de batterij vrijwel onafgebroken door. Op dat tijdstip was de activiteit in de lucht aanzienlijk verminderd. Inmiddels was het 3e stuk wegens een defect uitgevallen, waren de richtmiddelen van het 1 e stuk onklaar geraakt door een foutieve behandeling en kon het 2e stuk niet meer worden ontladen. Het in dit stuk aanwezige projectiel werd toen afge vuurd op het eerste binnen vuurbereik komende vijandelijke vliegtuig, dat in brand vloog1. Onmiddellijk vielen vier vijandelijke vliegtuigen, die in scheervlucht wa ren genaderd over de nabij gelegen huizenrij, tot tweemaal toe de batterij met hun boordwapens aan. Hierdoor werden de Bt.O., twee stukscommandanten en vijf be dieningsmanschappen zodanig gewond, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden afgevoerd. Twee andere manschappen liepen lichte verwondingen op, maar kon den dienst blijven doen. Eén der vliegtuigen wierp tevens een aantal bommen, dat de opstelling miste, doch de keuken van de batterij totaal vernielde. Gedurende het overige deel van de dag liet luitenant Bloema dekkingen maken rond de stuk ken en liet hij tevens het 3e stuk weer vuurgereed maken. Het 3e peloton van de ie Comp.Lu.Mitr., onder bevel van reserve eerste-luitenant R. van Yperen, stond sedert de avond van 7 mei opgesteld op het dak van het te huis voor ouden van dagen in het Wavopark te Wassenaar. In de morgen van 10 mei begon het peloton tegen 4.00 met het vuren, dat bijna zonder onderbreking tot omstreeks 6.00 werd voortgezet. Om 5.00 viel een vijandelijke bommenwerper de opstelling van het peloton aan, doch de twee afgeworpen bommen misten hun doel. Eén ervan kwam neer op slechts 30 m afstand van het gebouw. Reeds vroeg in de morgen had de Pel.C. zich met de Kr.C. in verbinding gesteld en gevraagd, of zijn peloton zich niet naar 's-Gravenhage moest begeven. De ver plaatsing van het Algemeen Hoofdkwartier naar het kasteel Oud-Wassenaar, dat hij met zijn peloton tegen luchtaanvallen zou moeten beschermen, had geen door gang gevonden, zodat hij het tot zijn plicht rekende om zijn oude opstelling op het dak van het P.T.T.-gebouw aan de Zeestraat weer in te nemen. Omstreeks 11.30 kreeg hij toestemming voor deze verplaatsing en tegen 13.00 was het peloton terug gekeerd in zijn oude opstelling. Aan de zuidwestelijke stadsrand, nabij de Laan van Poot, stond sedert 8 mei de 23e Bt.Lu.A. (3 kanonnen van 7.5 tl. no. 1) opgesteld, onder bevel van eerste- luitenant P.G. Jager. Ook deze batterij, een nieuw gevormd onderdeel, was afkom stig uit het Depot Luchtdoelartillerie. Evenals bij de aan de noordrand van 's-Gravenhage staande 14e en 78e Bt.Lu.A was geschied, liet de C.-23e Bt.Lu.A. 1 Personeel van de 14e Bt.Lu.A. beweerde eveneens dit vliegtuig te hebben neergeschoten. 623

NIMH | 1970 | | pagina 85