De Luchtdoelartillerie slechts een enkele maal in actie kwamen. De ervaring van 10 mei had de vijande lijke vliegers blijkbaar geleerd om de opstellingsplaatsen van batterijen en pelo tons zoveel mogelijk te ontwijken of op een voldoende hoogte te gaan vliegen. Ook het 57e, het 58e, het 62e en het 63e Pel.Lu.Mitr. kwamen deze dag vrijwel niet in actie en evenmin de vier pelotons van de Afd. 's-Gravenhage van het V.L.K.-Lad. In de vroege ochtend viel een vijandelijk vliegtuig de opstelling van het 3e pelo ton met zijn boordwapens aan. Het peloton beantwoordde deze aanval dadelijk met een krachtig afweervuur en slaagde er in het vliegtuig in de staart te treffen. Het 4e peloton verleende hulp aan een sectie van het Depotbataljon Grenadiers, dat volgens berichten beschoten werd door valscherm- of luchtlandingstroepen, die zich hadden genesteld in een aantal wagons van een trein aan de Van Alke- madelaan, tegenover de Zwolsestraat. Met een van de kanonnen daartoe in stel ling gebracht op de Pompstationsweg - werd het vuur op de trein geopend. Nadat deze over de gehele lengte was beschoten en twee wagons in brand waren gevlogen, 'staakte de vijand het vuren' Het desbetreffende kanon van 2 tl. werd daarop weer teruggebracht naar zijn oude opstellingsplaats. Bij nader onderzoek van de trein kwam vast te staan, dat er géén Duitsers in de trein zijn geweest. Dit klopt ook met de feiten, daar de ten zuiden van de Wasse- naarse Slag op het strand gelande Duitsers naar Wassenaar zijn opgerukt en niet naar het zuiden zijn afgebogen. De melding, dat er zich Duitsers in de wagons van de trein hadden verschanst of verborgen, vond zonder twijfel weer haar grond in een van de vele geruchten. Ook op 12 mei kwam geen enkel vliegtuig binnen bereik van de 164e Bt.Lu.A., zodat de batterij op die dag niet in actie kwam. Tegen de avond ontving de Bt.C. voor de op 10 mei geleden verliezen aanvulling van personeel uit het Depot Lucht doelartillerie, alsmede vier man administratief personeel van de opgeheven 13e Bt.Lu.A. Boven het 3-ie Pel.Lu.Mitr. en het 57e en het 58e Pel.Lu.Mitr. was weinig luchtactiviteit, zodat deze onderdelen praktisch niet tot vuren kwamen. Ook bij het 64e en het 65e Pel.Lu.Mitr. bleef het de gehele dag vrij rustig. Bij een van de weinige keren, dat het 64e peloton vuurde, werd een vliegtuig zodanig ge troffen, dat het neerstortte bij Den Hoorn. Voor het 4e peloton van de Afd. 's-Gravenhage van het V.L.K.Lad., bij welk pe loton - zoals bekend drie stukken 2 tl. in reserve waren gehouden, gelastte de C.-Lvd. om 11.50, bij zijn bevel no. 34, de vorming van een 5e peloton. Het 4e en het 5e peloton, die onder bevel kwamen van de Kr.C., ontvingen vervolgens opdracht om de eigen troepen, die zich voor de beveiliging van 's-Gravenhage bij Penburg, Rijswijk en Wateringen bevonden, te beschermen tegen luchtaanvallen. 631

NIMH | 1970 | | pagina 95