De Luchtdoelartillerie cheren naar 's-Gravenzande en daar nadere bevelen af te wachten van de G.-Lvd. Gr. Hoek van Holland. Door tussenkomst van de G.-ie Comp.Lu.Mitr. ontving de C.-i-ie Comp.Lu.Mitr. (2 kanonnen van 2 tl. no 1 en 2 mitrs. M.25) tegen 8.30 overeenkomstige orders en vertrok kort daarop ook naar 's-Gravenzande. Tot dat tijdstip had dit peloton, dat organiek tot de Ie Divisie behoorde, in stelling gestaan op het voetbalterrein van H.V.V. te 's-Gravenhage. De G.-Lvd. lichtte de C.-Lvd.Kr. Rotterdam/'s-Gravenhage terzake in en deelde hem mee, dat de C.-Lvd.Gr. Hoek van Holland tactisch onder zijn rechtstreeks bevel bleef, doch dat de onderdelen van de Lvd.Gr. voor administratieve aangelegenheden inge deeld bleven (ofwerden) bij de Lvd.Kr. Op 13 mei omstreeks 9.00 ontving majoor De Leeuw op het stafkwartier van de C.-Lvd. zijn orders als C.-Lvd.Gr. en vernam, dat de Cn.-23e en 163e Bt.Lu.A., alsmede de C.-i-ie Comp.Lu.Mitr. te 's-Gravenzande op nadere orders van hem wachtten. De tactische opdracht, die hij van de C.-Lvd. ontving, luidde als volgt: 'Beveilig het vegen van Duitse mijnen in de mond van de Nieuwe Waterweg en bescherm de landing van Engelse troepen te Hoek van Holland'. Zo snel mogelijk begaf hij zich daarop met enig toegevoegd personeel naar Hoek van Holland. Tijdens een onderhoud met de Positiecommandant, Kapt. luit. t/zee J. van Leeuwen, bleek hem reeds spoedig, dat zijn tactische opdracht van gefingeerde aard was. Hij vernam namelijk niet alleen, dat de Duitse mijnen in de Nieuwe Waterweg reeds waren geveegd, doch tevens dat geen Britse troepen meer zouden landen. Na de aankomst van H.M. de Koningin en de ministers bleek, dat zijn groep het vertrek van de Landsvrouwe en Haar raadgevers moest beschermen. Hij vestigde zijn commandopost in hotel Amerika en verkende de opstellingen voor de beide batterijen en het peloton. De 17e Bt.Lu.A. behield haar opstelling. Er ontstond enige wrijving met de Positiecommandant, toen deze wenste dat door hem uitgezochte stellingen zouden worden ingenomen, van waaruit naar het oordeel van de C.-Lvd.Gr. echter niet aan de opdracht kon worden voldaan. Ten slotte kwamen de beide batterijen en het peloton in stelling op de door de G.-Lvd. Gr. verkende plaatsen; de beide batterijen in de loop van de middag, het peloton eerst omstreeks 20.00. De verbindingen leverden moeilijkheden op, zodat de onderdelen van de Lvd.Gr. waren aangewezen op het gebruik van een aantal in de nabijheid aanwezige tele foonaansluitingen. Als gevolg van de bombardementen en beschietingen werden telefonische verbindingen echter dikwijls gestoord. Omstreeks 19.30 bombardeerde de vijand het dorp, de z.g. Nieuwe Hoek. 635

NIMH | 1970 | | pagina 99