87 Algemene oriëntering bevonden, benevens veel opslagplaatsen, industrieën, wegenknooppunten en vlieg- parken. Een ander deel was ingezet ter bescherming van troepen en stellingen. Eerstbedoelde middelen had men gegroepeerd rond drie grote centra, n.l. Amster dam, Rotterdam/'s-Gravenhage en Utrecht/Soesterberg. Elk van deze groepen vormde een afzonderlijke luchtverdedigingskring (Lvd.Kr.) en stond onder bevel van een Kring Commandant (Kr C.). De Lvd.Krn. waren genoemd naar de complexen, die zij moesten beschermen; men onderscheidde dus de Lvd.Krn. Amsterdam, Rotterdam/'s-Gravenhage en Utrecht /Soesterberg. Zoals hiervoor onder A is vermeld, was de commandant van laatstgenoemde kring op 8 april 1940 onder de bevelen van de C.V. gesteld, terwijl de eerstgenoemde twee KrCnonder de bevelen van de G-Lvdstonden De luchtdoelbestrijdingsmiddelen voor de bescherming van troepen en stellingen waren ingedeeld bij - het Veldleger; - het Ie Legerkorps - de Stelling van Den Helder - het Commando Zeeland - het vliegpark Bergen - het Territoriaal Commando Zuid-Limburg en - het Territoriaal Commando Friesland Omdat niet is uitgesloten, dat de namen 'luchtverdedigingskring', 'luchtverdedi- gingsgroep' en de hierna te bezigen aanduiding 'luchtverdedigingspunt' misschien verwarrend werken, volgt hierna een toelichting op deze benaming en op de begrip pen, die aan deze benamingen ten grondslag liggen. Vóór november 1938 waren de Lvd.Krn. veel kleiner van omvang dan in mei 1940. De buiten de kringen gelegen belangrijke objecten (meestal bruggen over grote ri vieren), die door daartoe aangewezen afzonderlijke luchtafweeronderdelen werden beschermd, noemde men luchtverdedigingspunten. Toen na november 1938 de ge bieden, die door de Lvd. Krn. tegen luchtaanvallen moesten worden verdedigd, aan merkelijk werden uitgebreid, kwamen de meeste luchtverdedigingspunten binnen deze kringen te liggen en werden daarin opgenomen. De in Hoofdstuk VI beschre ven gebeurtenissen kunnen een indruk geven van de omvang, die de drie Lvd. Krn. in mei 1940 hadden verkregen. Na november 1938 werden voorts de afdelingsverbanden bij de luchtdoelartillerie en de zoeklichten tl., alsmede de compagniesverbanden bij de luchtdoelmitrailleurs geleidelijk opgeheven. De bevelvoering werd geconcentreerd bij de te verdedigen objecten. De hierbij op gestelde batterijen, pelotons en secties zoeklichten tl. werden in gemengde verban den samengebracht, die de naam kregen van luchtverdedigingsgroep (Lvd.Gr.)

NIMH | 1970 | | pagina 101