Algemene oriëntering Binnen de Lvd.Krn. zouden de Lvd.Grn. de schakels vormen tussen de staven van de Lvd.Krn. enerzijds en de batterijen, de pelotons en de secties zoeklichten tl. an derzijds. De commandanten die het bevel voerden over een Lvd.Gr., waren in hun rayon belast met de zorg voor respectievelijk de verbindingen, de geneeskundige ver zorging, de administratie, de kleine herstellingenaanhetmaterieelendeverpleging. De hiervoren beschreven organisatie, die een betere leiding mogelijk maakte en de gewenste samenwerking verzekerde tussen de onderdelen ter plaatse, was echter op io mei 1940 nog slechts doorgevoerd in de Lvd.Kr. Utrecht/Soesterberg en in de Stelling van Den Helder. g De munitie-uitrusting van de batterijen en pelotons, de mu nitie-aanvulling, alsmede de machtiging tot vuuropening Bij hun oprichting hadden de batterijen van 7.5 tl. no. 1 een eerste munitie-uitrus ting ontvangen van 744 brisantgranaatpatronen (bg. patronen of bg's)Deze or ganieke munitievoorraad moest bij verschillende batterijen tijdens de mobilisatie meer dan eens worden aangesproken om vreemde vliegtuigen te beschieten, die de neutraliteit van het Nederlandse luchtruim schonden. Bovendien moesten de buizen van de voor het afgeven van deze z.g. neutraliteitsvuren steeds 'geconfec tioneerd' gereedliggende bg. patronen enige malen worden vervangen door nieuwe exemplaren, waardoor het aantal der in de eerste munitie-uitrusting begrepen buizen verminderde1. De aanvulling van de verbruikte munitie had - als gevolg van het geringe aantal beschikbare buizen - niet steeds onmiddellijk plaats kunnen vinden, zodat op 10 mei 1940 niet alle batterijen beschikten over het voorge schreven aantal van 744 schoten. De bij de batterijen aanwezige munitievoorraad bedroeg toen echter nergens minder dan 500 bg. patronen. De batterijen van 7.5 tl. no. 2 hadden de beschikking gekregen over een eerste mu nitie-uitrusting van 997 bg. patronen. Van deze munitie was niets of vrijwel niets verschoten, omdat de batterijen eerst kort vóór het uitbreken van de oorlog waren opgericht. De batterijen van 4 tl. waren voorzien van een eerste munitieuitrusting van 900 bg. patronen en op 10 mei 1940 beschikten nagenoeg alle batterijen nog over dit aan tal. Enkele eerst kort voor de Duitse aanval geformeerde en te velde gezonden batterijen waren daarentegen uitgerust met 1 800 bg. patronen. De pelotons 2 tl., voor zover niet behorende tot het Vrijwillig landstormkorps 1 'Geconfectioneerd' wil zeggen, dat de buizen op de bg. patronen zijn geschroefd. De buizen wer den afzonderlijk van de bg. patronen aangevoerd, luchtdicht verpakt in blikken, omdat de sas in de buizen zeer gevoelig was voor vocht. 88

NIMH | 1970 | | pagina 102