89 Algemene oriëntering luchtafweerdienst (V.L.K.Lad.), beschikten op 10 mei alle over de voorgeschreven eerste munitie-uitrusting van 2 000 bg. patronen per vuurmond. De pelotons 2 tl. van het V.L.K.Lad. hadden een munitievoorraad van 300 bg. patronen per vuurmond. Ingevolge de met de geldgevers afgesloten contracten waren in de standplaats van de desbetreffende afdeling voor elke vuurmond 1 700 bg. patronen opgelegd1. De pelotons luchtdoelmitrailleurs, die met vier mitrailleurs M.25 waren uitgerust, beschikten over een munitie-uitrusting van 25800 patronen S. no. 23. De bij elke middelbare luchtdoelbatterij (6t/miotl.) organiek ingedeelde twee mitrailleurs M.25 hadden een munitie-uitrusting van 7 740 patronen S. 110. 23. In de morgen van 10 mei was deze munitie bij de mitrailleurs van de batterijen 7.5 tl. no. 2 echter nog niet aanwezig. Hoe groot precies de munitievoorraad was bij de verouderde batterijen van 6 en 7 tl. kon niet meer worden nagegaan, maar deze zal ongeveer 500 bg. patronen per batterij hebben bedragen. Voorts beschikten diegenen van het personeel, die waren bewapend met een re volver, over een klein aantal patronen S. no. 5, terwijl de geweer-(karabijn-) dragen- den 20 patronen S. no. 1 hadden ontvangen (bij het V.L.K.Lad. was dit aantal slechts 5 patronen Sno1 De eerste munitie-uitrusting bevond zich in de stellingen, dan wel in de onmiddel lijke nabijheid daarvan. Dit laatste was voornamelijk het geval bij de pelotons luchtdoelmitrailleurs, die hun munitie veelal in of bij de kwartieren bewaarden. Omdat bij elke middelbare batterij steeds 24 bg. patronen van de aanwezige munitievoorraad 'geconfectioneerd' gereed lagen voor het afgeven van de z.g. neutraliteitsvuren, kon elke vuurmond te allen tijde onmiddellijk 8 (6) schoten af geven. Het geconfectioneerd gereed houden van méér munitie bleek in de praktijk niet wenselijk, omdat - zoals reeds gezegd - de sas in de pyrotechnische buizen zeer gevoelig was voor vocht, zodat de buizen - indien deze na blootstelling aan de lucht niet snel genoeg werden verbruikt - reeds na korte tijd door nieuwe moesten worden vervangen. Ook het bewaren van gebruiksgerede munitie in speciale, goed afsluitbare en waterdichte kisten deed nauwelijks iets af aan het vrij spoedig on bruikbaar worden van buizen, die van hun blikverpakking waren ontdaan. De munitie-aanvulling was nog niet overeenkomstig de plannen geregeld, doordat er in de verschillende delen van het land, waar luchtdoelbestrijdingsmiddelen waren opgesteld, nog geen munitiemagazijnen waren. De aanvulling diende te ge schieden uit de munitiemagazijnen in de omgeving van Halfweg. Om enigermate aan de moeilijkheden voor wat betreft de lange afstand tegemoet te komen, had 1 Zoals bekend, waren gemeentebesturen en directies van bedrijven de geldgevers.

NIMH | 1970 | | pagina 103