Algemene oriëntering De 'neutraliteitsopstellingen' waren over het algemeen zo gekozen, dat het meren deel der batterijen en pelotons óók voor de 'object-verdediging' reeds de juiste op stelling innam. Slechts een enkele batterij zou verplaatst moeten worden om haar oorlogstaak (de 'object-verdediging') te kunnen uitvoeren, aangezien haar 'neu- traliteitsopstelling' niet samenviel met haar 'oorlogsopstelling'. Vele commandanten gingen de 'neutraliteitsopstellingen' langzamerhand zien als permanente stellingen, hetgeen niet overeenstemde met de zienswijze van de C.- Lvd., die de mobiliteit der stukken vooropstelde en zeer beslist had gebroken met de verouderde opvatting van velen, wellicht afkomstig van de vestingartillerie, die ook batterij opstellingen van de luchtdoelartillerie in een soort vestingwerken wil den herscheppen en wel in de eerste plaats ter meerdere beveiliging van het per soneel. Ook groeide er naar aanleiding van berichten omtrent de Spaanse burger oorlog en het optreden van de luchtmacht daarin een soort défaitisme ten aanzien van de mogelijkheden van luchtdoelartillerie tegenover aanvallende vliegtuigen. Tegen deze houding heeft de C.-Lvd. krachtig stelling genomen in de volgende brief, waarin hij ook zijn moderne ideeën (een geheel nieuwe doctrine) uiteenzette en verdedigde HOOFDKWARTIER, 12 januari 1940 ALGEMEEN HOOFDKWARTIER Afd. LUCHTVERDEDIGING tevens Co. Luchtverdediging Sectie Art. No. 1106 Bijlagen: ONDERWERP: Verdediging tegen op btn. lu.a. aanvallende vliegtuigen Ik bericht Uwer Excellentie (U)dat talrijke officieren der luchtdoel artillerie van opvatting zijn en deze opvatting ook verder ingang trachten te doen vinden, dat de vuuruitwerking van op luchtdoel batterijen aanvallende vliegtuigen zó moorddadig is en de kansen op een succesrijke afweer van dergelijke aanvallers zó gering, dat de batterij-bezetting in zulke gevallen het beste doet zich te dekken door zo snel mogelijk weg te lopen of weg te kruipen. Deze opvattingen worden vooral verkondigd door de officieren, die voor kort bij het Depot der Luchtdoelartillerie werden opgeleid. Het is mij echter gebleken, dat zij óók vroeger reeds, nog vóór de mobili- 91

NIMH | 1970 | | pagina 105