Algemene oriëntering satie, bij de luchtdoelartillerie aanhangers hebben gevonden. Deze opvattingen hebben er zelfs toe geleid, dat het afgeven van stukken- vuur en geweervuur op laagvliegende vliegtuigen niet altijd in vol doende mate werd beoefend. Zij hebben er ook toe geleid, dat de nood zakelijkheid om over een richtmiddel voor het afgeven van stukken- vuur te beschikken, door velen werd ontkend. In de laatste tijd heeft dit défaitisme nieuw voedsel gekregen door de verhalen van nationaliteitsloze Nederlanders, die in Spanje hebben gestreden, en thans in het Depot der Luchtdoelartillerie voor de dienst bij de luchtdoelartillerie worden opgeleid. De mening, dat het mitrailleurvuur van op de batterij aanvallende vliegtuigen alles vernietigend zou zijn, verraadt een gebrek aan be grip omtrent de richtingsmogelijkheden met mitrailleurs uit duikende vliegtuigen en omtrent het aantal kogels, dat in de beschikbare se conden bij de huidige vliegsnelheden op het doel kan worden gebracht. De uitwerking van het bombardement kan in zeer sterke mate worden beperkt door het oordeelkundig opwerpen van gevechtsdekkingenvan waaruit onder alle omstandigheden, zonder onderbreking, alle vuurop- drachten kunnen worden vervuld. Van het eigen geweer-, mitrailleur- en stukkenvuur kan een grote kracht uitgaan. De reglementen in de landen met oorlogservaring (bijv. Duitsland) wijzen zonder uitzon dering in deze richting. Ik moge U verzoeken van dit ogenblik af met de grootste gestrengheid op te treden tegen hen, die voortgaan met het verbreiden van dé- faitistische denkbeelden als bovenomschreven. Met de grootst mogelijke energie moet bij alle oorlogsonderdelen der luchtdoelartil lerie de verdediging tegen op de batterij aanvallende vliegtuigen worden beoefend. De noodzakelijkheid om onder alle omstandigheden in de eerste plaats vuur te blijven afgeven moet allen worden bijgebracht. Het axioma, dat vuuruitwerking boven dekking gaat, moet aan ieder worden ingeprent. Elkeen moet worden duidelijk gemaakt, dat de ge varen, welke de luchtdoelartillerist bedreigen, zo goed als nooit de om vang zullen aannemen van die, waaraan de infanterist, de jacht- vlieger en vele andere zullen worden blootgesteldmaar óók, dat die gevaren zeer zouden worden vergroot, wanneer de vijandelijke lucht macht zou ontdekken, dat een aanval op een luchtdoelbatterij voor de aanvaller geen ernstig gevaar zou meebrengen, omdat de bediening de vuurmonden in de steek laat. Het is mijn wens, dat een ieder, die zich aan het verbreiden van dé- faitistische leerstellingen als hier bedoeld, heeft schuldig gemaakt, 92

NIMH | 1970 | | pagina 106