Algemene oriëntering Voorts kan men niet aan de indruk ontkomen, dat ook de C.-Lvd. zijn plannen tot verplaatsing te veel afhankelijk heeft gesteld van de al te onzeker geworden factor: tijd. Dat de gevolgen van een en ander ernstiger werden door de omstandigheid, dat een groot deel van het personeel bij de eerste botsing het geleerde niet onmid dellijk in praktijk bracht, doet niet zo veel ter zake. De kern van de zaak was, dat bij het opstellen van de plannen van een verkeerde premisse werd uitgegaan. Op de batterij- en pelotonsbezettingen, die zich in opstellingen bevonden, die - in strijd met het verbod - wèl van gevechtsdekkingen waren voorzien, hadden de luchtbombardementen - voor zover daarbij geen voltreffers werden geplaatst - slechts een demoraliserend effect, dat echter geringer werd naarmate het ver trouwen in de dekkingen, die in de harde praktijk hun deugdelijkheid bewezen, groter werd. i Kort overzicht van de tijdens de mobilisatie getroffen maat regelen, die moesten voorzien in de bewaking van de vlieg- parken (-velden), om luchtlandingen te bemoeilijken en ge lande valscherm- en luchtlandingstroepen te bestrijden Voor een goed begrip van de aard en de strekking van de voorgeschreven maat regelen, zoals deze in de vroege morgen van 10 mei werden genomen, is het nood zakelijk terug te gaan naar de maanden, die aan het uitbreken van de vijandelijk heden met Duitsland voorafgingen. Het zal dan blijken dat bedoelde maatregelen geleidelijk aan werden voorgeschreven en - mede tengevolge van de gebeurtenissen buiten onze landsgrenzen - langzamerhand werden uitgebreid. Het Wapen der Militaire Luchtvaart beschikte organiek niet over troepen, die met de bewaking en de verdediging van de vliegparken konden worden belast. Dit plaatste vele commandanten na de mobilisatie van hun onderdeel reeds dadelijk voor grote moeilijkheden, aangezien zij nu gedwongen waren hun luchtvarend, technisch en administratief personeel in te schakelen voor de meest noodzakelijke wacht- en patrouillediensten op de uitgestrekte en kwetsbare vliegparken. Dat de dagelijkse gang van zaken bij zo'n luchtvaartonderdeel hierdoor ernstig werd ver stoord, behoeft geen betoog. De vier verkenningsgroepen van het 2e Luchtvaartregiment stonden er in dit op zicht iets beter voor, omdat in de organisatie van elke verkenningsgroep zes mi trailleurs M.20 met bedieningspersoneel waren opgenomen, die inderdaad ook aanwezig waren. Hoewel de mitrailleurs in beginsel waren bestemd voor de be strijding van laagvliegende vliegtuigen - een ook voor die dagen wat al te simplis- 96

NIMH | 1970 | | pagina 110