97 Algemene oriëntering tische oplossing van het vraagstuk der vliegparkverdediging - kon toch ook met de mitrailleurs worden gevuurd op gronddoelen, zodat hun aanwezigheid een niet te verwaarlozen steun betekende voor de grondverdediging van het vliegpark. Om te voorzien inde dringende behoefte aan bewakingstroepen, onttrok deO.L.Z. aanvankelijk groepen, secties en compagnieën infanterie, alsmede secties zware mitrailleurs, aan bepaalde onderdelen en stelde deze ter beschikking van de C.-Lvd. In een later stadium deed hij dit ook ten aanzien van bataljons infanterie en eska drons pantserwagens. Om tegemoet te kunnen komen aan de bezwaren van zowel de C.-Lvd. als van de verschillende commandanten, die voor dit doel permanent een deel van hun troepen moesten afstaan, werden tijdens de mobilisatie bij de in- fanteriedepots - op last van de O.L.Z. - zeven compagnieën (ie t/m 7e Comp.Bew. Tr.) gevormd en onder de bevelen van de C.-Lvd. gesteld. Aan elk van deze com pagnieën was een sectie zware mitrailleurs van drie stukken toegevoegd. Op 9 april 1940 waren deze bewakingscompagnieën als volgt opgesteld: de ie Comp.Bew.Tr. vliegpark Schiphol, de 2e Comp.Bew.Tr. vliegpark Tpenburg, de 3e Comp.Bew.Tr. vliegpark Waalhaven, de 4e Comp.Bew.Tr. vliegpark Gilge-Rijen, de 5e Comp.Bew.Tr. vliegpark Eindhoven (Welschap de 6e Comp.Bew.Tr. vliegpark Hilversum en de 7e Comp.Bew.Tr. vliegpark Bergen. Omdat met de zeven compagnieën nog bij lange na niet was voorzien in de totale behoefte der Militaire Luchtvaart aan bewakingstroepen, moesten ook na hun in zet nog verschillende detachementen en compagnieën infanterie op de vliegparken (-velden) gehandhaafd blijven. Het bevel over de troepen, die waren belast met de bewaking en de verdediging van een door een luchtmachtonderdeel bezet vliegpark, was in handen gelegd van een vliegparkcommandant. Als zodanig trad een hoofdofficier van de Militaire Lucht vaart op, die door een kleine staf werd bijgestaan. Indien geen afzonderlijke hoofdofficier-vliegparkcommandant aanwezig was, trad de commandant van het vliegonderdeel ter plaatse tevens op als vliegparkcomman dant1. In zijn brief dd. 14 dec. 1939, Sectie Lv., no. 8978, omschreef de C.-Lvd. de taak van de bewakingstroepen als volgt 'De taak van de bewakingstroepen is niet uitsluitend een optreden tegen troepen, welke met vliegtuigen op het terrein worden afgezet, of 1 De taak van de vliegparkcommandant is hiervoren onder a op blz. 58 uitvoerig toegelicht.

NIMH | 1970 | | pagina 111