Algemene oriëntering het front maken - in geval van alarm - naar een bepaalde zijde, doch de bewakingstroepen moeten er op rekenen mede onverwijld te kun nen optreden tegen vijandelijke overvallingen van terreinen uit, gelegen buiten de vliegvelden. Het is daarom noodzakelijk, dat volle aandacht wordt besteed aan dusdanige oefeningen der bewakings troepen, opdat deze - naar aanleiding van een korte duidelijke aan wijzing - op elk gewild uur snel en zonder aarzeling voor elk mogelijk geval doeltreffend kunnen handelen'. In dit schrijven werd de aandacht gevestigd op de mogelijkheid dat de vliegparken ook vanuit het omliggende terrein, dus van buiten af, konden worden aangevallen. Hoewel dit door hem niet nader werd aangeduid, moeten de C.-Lvd. hierbij kwaad willigen en valschermtroepen voor ogen hebben gestaan. Dat hij de noodzakelijk heid bepleitte om niet uitsluitend vast te houden aan een starre verdediging, waar bij alleen op het landingsterrein vuur kon worden uitgebracht, vloeide voort uit deze opvatting. Bij de opzet van hun verdediging moesten de vliegparkcommandanten met deze verschillende mogelijkheden rekening houden. In tegenstelling tot wat de naam zou doen vermoeden, was het in september 1939 opgerichte Ie Bataljon Luchtvaarttroepen niet bestemd voor de actieve verdedi ging van vliegparken of voor het verrichten van bewakingsdiensten daarop. Het bestond in feite uit slechts één compagnie, had een sterkte van ongeveer 200 man en maakte, gezien de aan zijn commandant verstrekte opdrachten, meer aanspraak op de naam 'Technisch Bataljon'Bedoelde opdrachten hielden in - de aanleg van hulpvliegvelden - het inrichten van verspreide opstellingen voor vliegtuigen en het bouwen van z.g. hulp-hangars; - het aanbrengen van camouflage op de vliegparken, het onderhoud ervan en het herstellen van bomschade. Aangezien er gelijktijdig op meerdere vliegparken moest worden gewerkt, viel het bataljon uiteen in verschillende detachementen. Het personeel van een detache ment luchtvaarttroepen diende in geval van alarm actief deel te nemen aan de ver dediging van het vliegpark, maar deze verplichting rustte in noodgevallen feitelijk op iedere man, die een wapen kon hanteren. De werkzaamheden die op grond van de vorenvermelde opdrachten door de ver schillende detachementen werden uitgevoerd, hadden ten doel de bestaande vliegparken in een betere staat van verdediging te brengen. Zodoende heeft het Ie Bataljon Luchtvaarttroepen tijdens zijn kortstondig bestaan - zij het indirect - in belangrijke mate bijgedragen aan de verdediging van de vliegparken. 98

NIMH | 1970 | | pagina 112