Algemene oriëntering Aan o.a. c.vg.hd. c.-rom i l.k. o.l.z. 20-4-'4o 10.45 Het waren zeer ingrijpende maatregelen, die in dit telex-bericht werden bevolen. Het vliegveld Twenthe werd opgeheven, omdat het zó dicht bij de Duitse grens lag, dat het bij een inval uit dat land al spoedig door de vijandelijke aanvalsgolf zou wor den overspoeld. Uit het gestelde in het eerste gedeelte van het telex-bevel zou men wellicht de ver keerde gevolgtrekking kunnen maken, dat de materialen voor het tijdelijk versper ren nog moesten worden verzameld en opgevoerd naar de in het bericht genoemde vliegparken. De voorbereidingen voor het eventueel snel plaatsen van tijdelijke ver sperringen waren echter reeds maanden geleden getroffen en bij de meeste vliegpar ken waren autowrakken, boerenkarren, putringen, rioolbuizen e.d. opgeslagen, dan wel waren er contracten gesloten om deze op eerste vordering te leveren. Het lan dingsterrein kon met behulp van dergelijke verplaatsbare obstakels binnen vrij korte tijd volkomen ongeschikt worden gemaakt voor de landing van vijandelijke vliegtui gen, terwijl toch vrij snel een landingsbaan voor de eigen vliegtuigen kon worden vrijgemaakt. De verdediging van de in de Vesting Holland gelegen vliegparken Waalhaven, Ypen- burg en Schiphol, alsmede die van het vliegpark Soesterberg, werd aanmerkelijk versterkt door op elk van deze parken een bataljon infanterie te plaatsen. Aan de ba taljons, die voor eerstgenoemde drie parken waren bestemd, werden bovendien nog één of meer pelotons pantserwagens toegevoegd. De C.-Lvd. vaardigde op grond van het telex-bericht de volgende aanvullende be velen uit a de IVe Verk.Gr. (IV-2 Lv.R.), die zich sedert 9 april op het vlieg park Haamstede bevindt, verplaatst zich met de 5e Comp.Bew.Tr. op 22 april naar het vliegpark Gilze-Rijen. De groepscommandant treedt daar tevens op als vliegparkcommandant en dient het vliegpark van een tijdelijke versperring te voorzien; b de ie, 2e en 3e Comp.Bew.Tr., die nog ter beschikking staan van de C.-Lvd., worden ter versterking gedirigeerd naar respectievelijk de vliegparken Bergen, Gilze-Rijen en Haamstede; c de vliegparkcommandant van Soesterberg verspert tijdelijk de ge deelten van zijn vliegpark, die niet beslist nodig zijn voor het starten en landen van eigen vliegtuigen d de commandant van het met de verdediging van het vliegpark Ypen- burg belaste infanteriebataljon wordt onder rechtstreeks bevel van de 102

NIMH | 1970 | | pagina 116