Algemene oriëntering C.-Lvd. gesteld, aangezien hij hoger in rang is dan de vliegparkcom- mandant. Op 22 april zond de C.-Lvd. het volgend schrijven aan de vliegparkcommandan- ten: Zeer geheim Algemeen Hoofdkwartier Hoofdkwartier, 22 april 1940 Afd. Luchtverdediging tevens Co. Luchtverdediging Sectie Lv no. 307 Z.G. Bijlagen: OnderwerpOvervalling uit de lucht. Met betrekking tot de bezetting van Oslo door per vliegtuig vervoerde Duitse troepen werd het volgende ooggetuige verslag ontvangen. 1 De Duitse stoottroepen werden vervoerd met de normale verkeers- machines. Deze waren met dagworden van Kiel vertrokken en konden zodoende te 8.15 te Oslo landen (In Nederland is een eventuele landing dus veel vroeger te verwachten i.v.m. de kleine afstand tot de Duitse bases) 2 De Duitse vliegtuigen landden met 4 a 5 toestellen tegelijk op het kleine vliegveld van Oslo. De groepen landden 30 sec. na elkaar. Verscheidene vliegtuigen verongelukten tijdens de landing, hetgeen geen enkele invloed op het tempo van de landingsmanoeuvre der overige toestellen had. 3 Waargenomen werd, dat in 2 uur tijd 3 000 man1 stoottroepen, voorzien van zeer veel automatische wapenen, te Oslo aan de grond waren gebracht en waren afgemarcheerd naar strategische punten. 4 Daartoe meldde iedere aanvoerder van een gelande groep zich bij de vertegenwoordiger der Lufthansa, die op het veld aanwezig was en de officieren kaarten en opdrachten uitreikte. 5 Tenslotte had ook deze 'burger' zich aan het hoofd der Duitse troepen geplaatst, welke de stad gingen bezetten en was twee dagen later benoemd tot luchtvaartattaché in Oslo. 1 Volgens de gegevens van de Krijgsgeschiedkundige Afdeling te Oslo landden 2 030 man. 103

NIMH | 1970 | | pagina 117