Algemene oriëntering Zoals ik reeds eerder, tijdens een te mijnen burele gehouden bespreking, met U mocht behandelen zal derhalve de bestrijding van op het vliegpark gelande vreemde vliegtuigen en de daarmee vervoerde troepen bij de verdediging van het vliegpark op de voorgrond moeten staan en dientengevolge het grootste gedeelte van de voor bewaking van het vliegpark beschikbare aantal mitrailleurs zodanig dienen te worden opgesteld, dat hiermede het landingsterrein zelf geheel afdoende wordt bestreken, ook al zouden bij deze afweermiddelen tijdens de actie verliezen worden geleden. Vanzelfsprekend dient deze gevechtsopstelling ook van boven te zijn gedekt, althans - zolang geen kazematten aanwezig zijn - tegen mitrailleurvuur uit vliegtuigen. Tenslotte zal de verdediging van het vliegpark naar buiten niet geheel mogen worden veronachtzaamd, aangezien de mogelijkheid bestaat, dat een geforceerde landing van vreemde troepen eventueel gepaard zal gaan met aanslagen langs de grond van tevoren buiten het vliegpark afgezette parachutisten of van alhier verblijf houdende kwaadwillende elementen. Wanneer aan bovenstaande maatregelen - die in hoofdzaak neer komen op het oordeelkundig opstellen der automatische wapenen - is voldaan, blijft nochtans gewenst het vormen van een 'Stoottroep' als mobiele reserve, in hoofdzaak bestaande uit mankracht (geweer, bajonet, handgranaat). Overigens moge ik nogmaals met nadruk wijzen op het belang, gelegen in een nauwkeurige controle en toezicht op de gaande en komende man en op de - uit hoofde van hun functie - op de vliegparken aan wezige personen. De Luitenant-Generaal, Commandant Luchtverdediging, w.g. P. W. Best. Vorenstaande nieuwe richtlijnen voor de vliegpark(veld-)-verdediging traden meer in bijzonderheden dan de oude, die de C.-Lvd. in zijn brief van 14 december 1939, Sectie Lv., no. 8978 gaf. Indachtig de door de Duitsters bij Oslo toegepaste landings procedure, schreef hij thans gebiedend voor dat bij de te nemen maatregelen het zwaartepunt der verdediging moest worden gelegd op de beheersing door vuur van het landingsterrein en d at derhalve het grootste deel van de beschikbare automatische wapens voor dit doel moest worden bestemd. Deze eis hield in, dat de voor deze taak aangewezen onderdelen, opstellingen moesten innemen aan of nabij tenminste één zijde van het landingsterrein. Reeds spoedig ontvingen de hierbedoelde troepen-op stellingen de benaming 'binnenverdediging'. 104

NIMH | 1970 | | pagina 118