Algemene oriëntering lentie overwoog de grote wegen, die te 's-Gravenhage hun beginpunt hebben, te la ten voorzien van tijdelijke versperringen, zodat zij door vijandelijke vliegtuigen niet als landingsbaan zouden kunnen worden gebruikt. Hij stelde zich daartoe in verbin ding met zijn ambtgenoot van Waterstaat. Er gebeurde aanvankelijk niets, omdat het daaromtrent aan het Opperbevel - meer in het bijzonder aan de Afdeling Luchtverdediging - gevraagde advies uitbleef. Toen op 7 mei 1940 echter inlichtingen werden ontvangen, dat de Duitsers oefeningen hielden in het landen met transportvliegtuigen op hun grote wegen, hakte de Minis ter van Waterstaat de knoop door. Na overleg en met instemming van zijn ambtgenoot van Defensie belegde de minis ter in de namiddag van 7 mei een vergadering, die o.m. werd bijgewoond door de Inspecteur der Militaire Luchtvaart en een aan hem toegevoegd officier. De verga dering verliep zeer vlot, omdat alle aanwezigen het er over eens waren dat de grote autowegen, die in 's-Gravenhage hun beginpunt hadden, onder de huidige omstan digheden met spoed moesten worden versperd. De grote moeilijkheid was echter, hoe men op korte termijn aan een groot aantal obstakels kon komen en waar men de arbeidskrachten kon vinden om ze te plaatsen. De vertegenwoordiger van de Directeur Etappen- en Verkeersdienst bood spontaan 7 a 800 militaire auto's aan, op voorwaarde dat deze binnen 1 a 2 dagen zouden zijn vervangen door andere obstakels. Dit aanbod werd grif aanvaard en nadat voor de verschillende wegenvakken een werkverdeling was gemaakt, werden de auto's in de avond van 7 mei en in de nacht van 7 op 8 mei geplaatst en na 8 mei geleidelijk ver vangen door betonringen e.d. De vervanging geschiedde echter niet zo vlot als men had verwacht, zodat de auto's ook op 1 o mei en later nog als obstakels gehandhaafd bleven. Toen de Minister van Waterstaat in de morgen van 8 mei per auto van 's-Graven hage uit een inspectietocht maakte in de richtingen Rotterdam, Utrecht en Amster dam, kon hij tot zijn tevredenheid constateren, dat de grote wegen afdoende waren versperd. De C.-ie R.H.M. kreeg van de C.-Vg.H. opdracht om de autowegen Wassenaar - Amsterdam, 's-Gravenhage - Utrecht, 's-Gravenhage - Rotterdam en Gouda - Moordrecht m.i.v- 8 mei dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang te laten be waken door één eskadron en twee secties zware mitrailleurs. Zoals bekend, was dit regiment te Wassenaar ter beschikking gesteld van de G.-Vg.H. en bestemd voor de bestrijding van valscherm- en luchtlandingstroepen. Dat het de Duitsers reeds vóór 10 mei bekend was, dat er versperringen waren ge plaatst op deze wegen, blijkt uit het gestelde in punt 2 van de laatste 'Erganzung des Feindnachrichtenblattes', die door de 22e Luchtlandingsdivisie aan de voora vond van de inval werd uitgegeven en luidde 109

NIMH | 1970 | | pagina 123