Algemene oriëntering 'Auf der Autobahn 's-Gravenhage-Rotterdam stehen zur Sperrung in kurzen Abstanden bemannte und mit MG bewaffnete LKW1, ebenso aufAutostraszennachUtrechtundnachAmsterdam. Siewerden durch eigene Jager mit MG angegriffen und sind durch die Truppen bald- möglichst zu nehmen und abseits der Autobahn zu sammeln. Diese musz für Notlandungen frei werden'. Uiteindelijk lag het in de bedoeling van de Minister van Waterstaat om op de ge deelten van de autosnelwegen, die als landingsbaan voor vliegtuigen konden wor den gebruikt, Y-vormige palen op te stellen met een onderlinge tussenruimte van plm. 200 m. Hiervan zouden worden uitgezonderd die weggedeelten, die voldoende konden worden bestreken door het vuur van de reeds ter plaatse aanwezige vuurele- menten van eigen troepen. Dit waren de onder het vuurbereik van de kazematten te Muiden en Muiderberg liggende weggedeelten, de weggedeelten ten noorden en ten zuiden van de Moerdijk, alsmede een gedeelte van de autosnelweg bij Schiphol, dat open moest blijven voor een eventuele landing van eigen vliegtuigen. Een en ander blijkt uit een aan de G.-Vg.H. gerichte brief van de C.-Lvd., dd. 8 mei 1940, Sectie Lv, no. 362 Z.G. Tenslotte dient nog te worden vermeld dat verschillende, zich voor vliegtuiglandin gen lenende terreinen, zoals de Stadsweide te Harderwijk, de Vlasakkers bij Amers foort, een terrein bij Huizen, de Hertenkamp te 's-Gravenhage (hiervoren reeds ge noemd) alsmede enige uiterwaarden, eveneens werden versperd. Een overzicht van de bewakingstroepen op de vliegparken (-velden) en hulpvlieg velden is opgenomen als bijlage no. 18. j De paraatheid van de luchtverdedigingsorganen Tijdens de mobilisatieperiode waren er verschillende oorzaken, die maakten dat de luchtverdedigingsorganen niet steeds onmiddellijk gevechtsvaardig waren. Die oor zaken waren o.m. de oefeningen, de legeringsmoeilijkheden, het sparen van het per soneel en het materieel èn het periodieke verlof, dat werd verleend. Bij verschillende onderdelen was het personeel - wegens gebrek aan legeringsruimte ter plaatse - on dergebracht op enige afstand van de gevechtsopstellingen, terwijl de oefeningen en de andere dagelijkse diensten - indien maar enigszins mogelijk - normaal voortgang moesten vinden. Bovendien was het - vooral bij de luchtvaartonderdelen - zeer ge wenst dat de vliegtuigbemanningen zoveel mogelijk rust werd gegund, opdat zij in goede conditie zouden verkeren op het ogenblik, dat zij metterdaad moesten worden 1 LKW Lastkraftwagen. 110

NIMH | 1970 | | pagina 124