Algemene oriëntering bezet dienden te blijven. Alle vliegtuigen moesten onverwijld de verspreide op stelling innemen; de jachtvliegtuigen moesten op 8 mei van één uur voor zonsop gang af tot 9.00 gereed staan om onmiddellijk te starten, evenals de vliegtuigen van de Bom.V.A. Het telex-bericht no. 10 B had betrekking op de in het noorden, oosten en zuiden van het land en op de op de Veluwe gelegen vliegvelden. In geval van een oorlog met Duitsland zouden deze velden van geen enkele betekenis meer zijn voor de Mili taire Luchtvaart, wel echter voor de vijand. Het bevel tot ontruiming van het vliegpark Soesterberg gold niet voor het vlieg- parkcommando en het aldaar aanwezige bataljon bewakingstroepen. De V-2 Lv.R. werd verplaatst, omdat het vliegpark Soesterberg zo dicht achter de frontlijn van de Vallei- of Grebbelinie was gelegen, dat het binnen het bereik van de vijandelijke artillerie zou komen, zodra de vijand gevechtsaanraking had verkregen met de voorste troepen van deze linie. Ter toelichting van de telex-bevelen no. 14 B en no. 15 B moge nog het volgende dienen. Het was vanzelfsprekend dat een zo vitaal en kwetsbaar orgaan als het Luchtvaart bedrijf, zijnde de grote centrale herstel- en revisiewerkplaats van de Militaire Luchtvaart, alsmede het orgaan dat alle aanschaffingen verrichtte, tijdig werd te ruggetrokken binnen de Vesting Holland. Een deel van dit bedrijf was reeds eerder naar de Vesting Holland overgebracht, doch thans moest ook het nog achterge bleven deel Soesterberg verlaten. Op 7 mei bevonden zich van V-2 Lv.R. op het vliegpark Soesterberg nog de staf en de 3e Afdeling (3-V-2 Lv.R.)De afdeling werd op 7 mei verplaatst naar het vlieg park Ypenburg, terwijl de staf-wegens gebrek aan legeringsruimte en accomo- datie in de omgeving van Ypenburg een commandopost betrok bij het hulp vliegveld Ockenburg. Voorts werden in de namiddag van 7 mei de geoefende pelotons van de afdelingen van het V.L.K.Lad. gemobiliseerd. Deze namen vervolgens hun opstellingen in. Ook de nog in het Depot Luchtdoelartillerie aanwezige batterijen werden gereed gemaakt voor onmiddellijk vertrek naar reeds tevoren verkende stellingen. Afzonderlijke vermelding verdienen de maatregelen, die aan de vooravond van de Duitse inval werden getroffen m.b.t. het burgerluchtverkeer met Duitsland. De Duitse luchtvaartmaatschappij 'Lufthansa' maakte ook tijdens de mobilisatie periode voor haar luchtlijn Berlijn-Amsterdam nog dagelijks gebruik van de lucht haven Schiphol, hoewel deze luchthaven sedert maanden meer het aanzien had van een militair dan van een burgerluchtvaartterrein. Omdat de Duitse verkeerstoe- stellen tijdens hun vlucht over delen van ons land vlogen, waar t.b.v. de landsver dediging voorbereidende maatregelen waren getroffen, behoeft het geen betoog, 114

NIMH | 1970 | | pagina 128