Algemene oriëntering dat deze buitenlandse luchtverbinding zowel de vliegparkcommandant van Schip hol als verschillende andere militaire commandanten een doorn in het oog was. Doch zelfs nadat omstreeks medio april 1940 was bekend geworden, welke rol de Lufthansa had gespeeld bij de luchtlanding te Oslo (zie ad. i. hiervoren), duurde het nog tot 9 mei, alvorens het vliegpark Schiphol voor deze maatschappij ge sloten werd verklaard. In de loop van 8 mei verzond de G.-Lvd. het telex-bericht no. 19 B aan de T.B.F., dat luidde 'Onmiddellijk met opruiming van de versperring van vliegveld Eelde beginnen. Deze nacht doorwerken. Aan G.-Lvd. melden wanneer de opruiming voltooid is en het terrein voor landing weer geschikt'. Toen de T.B.F. daarop nog dezelfde avond om 20.45 per telex terugseinde, dat de opdracht was uitgevoerd, werd de 'Lufthansa' op 9 mei het verder gebruik van Schiphol ontzegd en het eindpunt van de luchtlijn Berlijn-Amsterdam verlegd naar het dicht bij de oostelijke landsgrens gelegen vliegveld Eelde. Op 8 mei vaardigde de C.-Lvd. om 15.30 per telex of telefoon het bevel no. 22 B uit, dat later als bevel no. 23 B schriftelijk werd bevestigd. Het luidde als volgt: 'ter bevestiging van mijn telefonisch (telex) bericht terzake van 8 mei 1940, No. 22 B, bericht ik Uwer Excellentie (U), dat tot nader order ten aanzien van de luchtdoelbestrijdingsmiddelen (vliegtuigafdelingen inbegrepen) en bewakingstroepen van vliegvelden en landings terreinen het volgende wordt bepaald I Van 3.15 tot 8.00 moet het personeel van de luchtdoelbestrijdings middelen en de bewakingstroepen van vliegvelden en landingsterreinen zich in de hoogste graad van strijdvaardigheid bevinden. Gedurende deze uren moeten alle jachtvliegtuigen en vliegtuigen van 2-I-1 Lv.R. (Bom.V.A.) gereed zijn om op te stijgen. II Van 8.00 - 20.30 moeten de onder I genoemde troepen in een toestand van verhoogde strijdvaardigheid zijn, hetgeen voor de be wakingstroepen van vliegvelden en landingsterreinen omvat, dat alle automatische wapenen bezet zijn door het wachtgedeelte, het piket gekleed rust en het overige personeel volledig rust. Van de beschikbare bemanningen van de jachtvliegtuigen en van de bemanningen van 2-1-1 Lv.R. moet 50% gereed zijn om te kunnen opstijgen. De overige vliegtuigbemanningen hebben volledig rust. III Van 20.30 tot 3.15 moeten de onder I bedoelde troepen eveneens in een toestand van verhoogde graad van strijdvaardigheid zijn, het- 115

NIMH | 1970 | | pagina 129