"7 Algemene oriëntering tige ziekte of overlijden van naaste verwanten, alsmede bij bevalling van de echt genote of bij het in ondertrouw gaan1. Om 20.45 ontving de G.-Lvd. van de O.L.Z. het telex-bericht, dd. 9 mei 1940, A.d. Landmacht, Sectie I b, no. 35, luidende 'Van de grens komen zeer verontrustende berichten binnen. Weest dus zeer op uw hoede'. En tenslotte ontving hij ter inlichting van O.L.Z. om 23.15 het telex-bericht, dd. 9 mei 1940, Afd. Landmacht, Sectie I b, no. 46 B., van de volgende inhoud: 'Met ingang van hedennacht 3.00 voor alle S.B.-troepen onder uw bevel, behalve de troepen op het zuidfront in het gebied van III L.K. en van C.Z., volledige strijdvaardigheid. De hindernissen moeten op dat uur gesloten zijn'. Zoals hiervoren reeds is vermeld, waren in de door de O.L.Z. vastgestelde alar meringsregeling de luchtverdedigingsorganen op één lijn gesteld met de S.B.- troepen. Omdat de C.-Lvd. in zijn telex-bevel van 8 mei, no. 23 B., het aanvangs- tijdstip voor het inachtnemen van de volledige graad van gevechtsvaardigheid had gesteld op 3.15, had hij dus - ook al was het bevel van de O.L.Z. hem slechts ter informatie toegezonden zijn onderdeelscommandanten per telex of telefoon moeten opdragen om, ingaande 10 mei, reeds van 3.00 af volledig paraat te zijn. Hij heeft dit niet gedaan. Zijn onderdelen hadden sedert twee dagen reeds deze vol ledige paraatheid in acht genomen, zodat het onnodig verwarring had kunnen stichten, wanneer de stroom van orders, die de laatste twee dagen m.b.t. de pa raatheid waren gegeven, met deze aanwijzing was uitgebreid2. Op 9 mei arriveerde G.-Lvd. omstreeks 23.15 op zijn stafkwartier, nadat hij kort tevoren op het A.H.K. een onderhoud had gehad met de O.L.Z. Hij trof op zijn staf kwartier een hoofdofficier, alsmede de officier van dienst aan. Tussen 0.00 en 1.00 kwamen van de luchtwachtposten in Noord-Limburg be richten binnen over zware ontploffingen uit de richting van de grens3. Intussen was ook de Ghef van de Staf van het Commando Luchtverdediging op het stafkwartier aangekomen en om 110 werd het volgende bevel, bestemd voor alle 1 In verband met van troepencommandanten ontvangen verzoeken schijnt door het Ministerie van Defensie aan de O.L.Z. te zijn gevraagd, of zijnerzijds bezwaren bestonden tegen het verlenen van bedoelde uitzonderingsverloven. Toen bleek, dat zulks niet het geval was, liet het Hoofd van het Kabinet van de O.L.Z. onderwerpelijk telex-bericht no. 3805 R uitgaan. Het heeft helaas bij verschillende onderdelen, waar het uiteraard veel later werd ontvangen, ten onrechte het gevoel gewekt dat er enige ontspanning in de toestand was ingetreden. Zie blz. 462, deel I, c, van het verslag van de Enquêtecommissie Regeringsbeleid 1940 1945. Later bleken dit explosies te zijn van vernielingen, die door eigen troepen ten oosten van de Maas werden uitgevoerd.

NIMH | 1970 | | pagina 131