Algemene oriëntering jachtvliegtuigafdelingen en de bombardeervliegtuigafdeling, telefonisch en per telex uitgegeven 'Alle gevechtsgerede vliegtuigen (T V vliegtuigen) gereed voor on verwijld opstijgen - daartoe op de juiste plaats opgesteld - van 3.00 af. Opstijgen wordt gelast door C.-Lvd., dan wel op eigen initiatief naar aanleiding van eigen waarneming of belangrijke luchtwachtberichten, die per radio in voorkomend geval zullen worden omgeroepen. Bij landing na volbrachte vlucht (normaal gedurende plm. 2 uur) on verwijld voor volgende gevechtsacties gereedmaken. Voor deze actie volgen c.q. nadere opdrachten'. Door de uitgifte van dit bevel werd door de C.-Lvd., voor wat betreft de genoemde vliegtuigafdelingen, derhalve alsnog voldaan aan de order van de O.L.Z. met be trekking tot het van 3.00 afin acht nemen van de volledige graad van strijdvaardig heid. Tenslotte ging omstreeks 2.00 van de C.-Lvd. een telefonisch bericht uit aan de commandanten van de jachtvliegtuigafdelingen, waarbij hun werd opgedragen om de motoren der vliegtuigen 'extra' warm te laten draaien, opdat aan het commando 'opstijgen' onmiddellijk gevolg zou kunnen worden gegeven. Resumerend kan worden vastgesteld 1 dat het bevel van de C.-Lvd. van 7 mei 1940, no. 11 B, op 8 mei nader werd ge preciseerd en schriftelijk bevestigd bij zijn bevelen nos. 22 B, respectievelijk 23 B; 2 dat ingevolge genoemde bevelen de luchtverdedigingsorganen, alsmede de be wakingstroepen op de vliegparkenen landingsterreinen, m.i.v. 8 mei dagelijks tussen 3.15 en 8.00 volledig paraat dienden te zijn 3 dat dientengevolge in de vroege morgen van 10 mei omstreeks 3.15 door de C.- Lvd. als vaststaand kon worden aangenomen, dat a de bewakingstroepen van de vliegparken, vliegvelden en landingsterreinen de gevechtsopstellingen volledig hadden bezet b de luchtdoelartillerie en de luchtdoelmitrailleurs gereed waren om onmiddel lijk in actie te komen c alle gevechtsgerede vliegtuigen van de Ja.V.A.'s en de Bom.V.A. sedert 3.00met extra warm gedraaide motoren klaar stonden om te starten; d de overige vliegtuigen zoveel mogelijk verspreid waren opgesteld buiten de landingsterreinen. Tenslotte zij nog vermeld, dat voor de onderdelen van het V.L.K. Lad. - t.a.v. de in acht te nemen graad van gevechtsvaardigheid - geen afzonderlijke orders waren ge geven, omdat het personeel van deze onderdelen reeds sedert zijn opkomst op 7 mei zowel overdag als des nachts dienst verrichtte. 118

NIMH | 1970 | | pagina 132