ie Luchtvaartregiment De verbindingen De B.C., majoor Cool, beschikte in zijn commandopost niet over een telefoon, omdat het kabelmateriaal van zijn Vbd.A. moest worden achtergelaten op de oude stand plaats van het bataljon, het Oostfront van de Vesting Holland. Hij had daarom een ordonnansendienst ingesteld, waarvoor hij een aantal motorordonnansen van de motormitrailleurgroep gebruikte. De in de gebouwen of hangars gevestigde com mandoposten waren aangesloten op het rijkstelefoonnet of op de militaire centraal- post Amstelveen. Deze centraalpost was, evenals het radiostation der Militaire Luchtvaart, gevestigd in het complex van munitiemagazijnen bij de Schipholbrug. Een telexverbinding met de C.-Lvd. was aanwezig en had haar eindpunt in de militaire hangar I. Tenslotte beschikte de C.-2e Ja.V.A. nog over een rechtstreekse telefoonverbinding met de C.-Jachtgroep, majoor-vlieger H. van Weerden Poel man, te 's-Gravenhage. Uit het vorenstaande blijkt, dat het vliegpark in de vroege morgen van 10 mei-door het ontbreken van goede gevechtsopstellingen en goede verbindingen voor de B.C. - in een onvoldoende staat van verdediging verkeerde. Handgranaten De onderdelen van de vliegparkverdediging beschikten over handgranaten, die vóór i o mei aan de troep waren uitgereikt. Het bombardement en de beschietingen op i o mei 1940 Omdat het 'algemeen alarm' door de Staf van de Jachtgroep in 's-Gravenhage niet werd bevestigd, gaf de C.-2e Ja.V.A., kapitein-vlieger P. J. E. Janssens, om 3.15 het bevel: 'Uit de toestellen', waarop de vliegers hun toestellen verlieten. Nauwelijks waren zij teruggekeerd in de hangar, toen om 3.58 uit noordwestelijke richting de eerste drie Duitse bommenwerpers het vliegpark naderden. Zij vlogen op zeer geringe hoogte (25 a 30 m) evenwijdig aan de Spaarnwouderdwarsweg en de Schipholweg. Zodra deze waarneming aan kapitein Janssens in zijn commando post was gemeld, snelde deze naar buiten, daarbij luidkeels het bevel gevend'Al gemeen alarm, iedereen opstijgen'. Onmiddellijk renden de vliegers van de 2e Ja. V. A. terug naar hun toestellen en sloe gen de motoren aan. Zo deden ook de vliegers van de toestellen van de Bom. V. A. Zij startten-rechtstreeks van de opstellingsplaatsen-in zuidwestelijke en westelijke rich ting. Het was ontegenzeglijk een prestatie dat bij het gelijktijdig starten en 'klimmen' der vliegtuigen geen ongelukken werden gemaakt. Negen D XXI toestellen van de 2e Ja.V.A. raasden dwars over de landingsbanen, onmiddellijk gevolgd door acht

NIMH | 1970 | | pagina 145