ie Luchtvaartregiment tweede bom trof het loodsje, waarin de gereedschappen waren opgeborgen, doch ontplofte niet. Een derde bom kwam neer op de woning, waarin zich de z.g. rust- ploeg van het peloton bevond, waardoor acht man min of meer ernstig werden ge wond. Weer een andere bom trof de munitiebergplaats en vernietigde in één klap 2 8 380 mitrailleur patronen. Het personeel van het peloton verloor desondanks zijn kalmte niet en bleef op zijn post. Kort na 4.30, toen het eerste bombardement was afgelopen, vielen jachtvliegtuigen het peloton aan, waarbij één militair werd gewond. Nadien werd de opstelling nog tweemaal gebombardeerd, doch het gelukte de vijand niet de 2 tl. vuurmonden tot zwijgen te brengen. De 161e Bt.Lu.A. verschoot op 10 mei 1 800 brisantgranaten. Twee op deze batterij uitgevoerde aanvallen bleven wonderlijk genoeg zonder enige uitwerking. De eerste maal beschoten negen Me 110 vliegtuigen met hun 2 cm kannonen om streeks 4.30 onverwacht de batterijopstelling. Hoewel de kanonniers op hun post bleven, werd niemand getroffen. De tweede maal wierp een vijandelijk vliegtuig omstreeks 5.00 onverwacht drie bommen op de batterij, waarvan er twee op enkele meters van een der vuurmonden insloegen, doch niet ontploften. Het 16e Pel.Lu.Mitr. verschoot op 10 mei 1 515 brisantgranaten en 1 825 mitrail leurpatronen. Een van de kanonniers werd door een bomscherf gewond. Het 17e Pel.Lu.Mitr. dat - zoals reeds vermeld - ongedekt stond opgesteld, ver schoot slechts 1 290 patronen. Bij het eerste bombardement vluchtte een groot deel van het personeel de Haarlemmermeerpolder in. Vermoedelijk haalden de pelotons in totaal niet meer dan één vliegtuig neer. Hier bij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de geschutsbedieningen te voren nimmer met de 2 en de 4 tl. hadden geschoten. Daar de vijand over het algemeen zeer laag vloog, had ook de 8e Bt.Lu.A. maar weinig succes1. Met zekerheid schoot de batterij één vliegtuig neer, dat bij Hoofd dorp noodlandde. Ook deze batterij werd door vijandelijke vliegtuigen gemitrail leerd, waardoor het onderdeel twee man verloor door verwonding. Omdat met zekerheid kon worden aangenomen, dat de vijand een aantal der lucht- afweeropstellingen had ontdekt, besloot de C.-Lvd.Kr. Amsterdam in de loop van de dag enige onderdelen te verplaatsen. Het 17e Pel.Lu.Mitr. verplaatste zijn stelling naar de 'Joanna Hoeve' en was daar om 10.30 gereed om te vuren. Het 19e Pel.Lu.Mitr. verplaatste zich des middags naar het voetgangersveer ten noorden van de Schipholbrug en stond om 17.00 op nieuw in stelling. De 161e Bt.Lu.A. verplaatste haar stelling gedurende de nacht 1 Zulks doordat de vuurleiding bij 7.5 tl. niet functioneerde, wanneer een vliegtuig lager vloog dan plm. 1 000 m. In dat geval kon alleen 'over de duim worden geschoten' ('stukkenvuur'). 142

NIMH | 1970 | | pagina 156