ie Luchtvaartregiment J.T.H. van Weeren, die zijn commandopost had bij de kazerne aan de Schipholweg, werd omstreeks 4.00 opgeschrikt door het daverend motorgeronk van startende vliegtuigen. Toen hij buiten kwam, zag hij nog juist hoe de toestellen buiten het vliegpark verdwenen, terwijl de lichtspoormunitie van de hevig vurende lucht doelartillerie en de luchtdoelmitrailleurs kleurige strepen trok in de lucht boven het vliegpark. Aanvankelijk dacht hij aan een ernstig misverstand, zelfs nog toen de eerste bommen insloegen. Zo goed mogelijk gedekt blijvend, haastte hij zich naar de telefoon en zocht verbinding met de G.-i Lv.R., de majoor-waarnemer H.G. van Voorthuijsen, teneinde er achter te komen wat er aan de hand was. Ofschoon de gevraagde verbinding niet tot stand kwam, besefte hij tenslotte, dat hier van een misverstand geen sprake was, maar van een doelbewuste vijandelijke aanval. Van het formeren van de drie patrouilles door de gestarte T V'n kwam onder de gegeven omstandigheden niets terecht. Het innemen - in patrouilleverband - van een 'afwachtings-opstelling' zou logisch zijn geweest bij een niet-directe aanval op het vliegpark, doch nu achtte kapitein Sissingh het niet verantwoord om de vlieg tuigen, in afwachting van nadere orders, werkeloos te laten rondcirkelen, terwijl intussen het vliegpark aan puin werd gebombardeerd. Hij gaf de vliegtuigcomman danten daarom via de radio opdracht om de vijand onverwijld aan te vallen en hem zoveel mogelijk afbreuk te doen. Als overblijfsel van de luchtkruiser-conceptie beschikte de T V tenslotte over een 2 cm 'Solothurn'-kanon. De commandanten van de acht T V'n, die nu dus op eigen initiatief moesten handelen, bleken 'van het goede hout te zijn gesneden'. De 858 (Van Hengel - Bak) schoot nabij IJmuiden een vijandelijke bommenwer per boven zee neer, doch moest daarna - opgejaagd door vijandelijke jachtvlieg tuigen - naar het zuiden uitwijken en landde tenslotte op het vliegpark Vlissingen. De 850 (Wildschut - Pool) viel herhaalde malen een formatie van negen vijandelijke vliegtuigen aan en liet bij Leiden een vijandelijk vliegtuig neerstorten door er de staart af te schieten. De 862 (Metzlar - De Haas) viel een formatie van drie vijandelijke vliegtuigen aan, waarbij twee van deze toestellen waarschijnlijk ernstig werden beschadigd, terwijl het derde ten westen van Katwijk boven zee werd neergeschoten. De 865 (Verhage - Mulder) viel, ondanks de omstandigheid dat het toestel door een defect met de wielen uit vloog en daardoor minder snelheid had, eveneens vij andelijke vliegtuigen aan. De 855 (Swagerman - Steenbeek) viel verschillende vijandelijke vliegtuigen aan, waarvan er een met zekerheid werd neergeschoten in de omgeving van De Kaag, terwijl een ander werd nagejaagd tot Utrecht en zodanig in romp en motor werd getroffen, dat ook dit toestel verloren moet zijn gegaan. De 853 (Ruygrok - Anceaux) had wegens een ernstige motorstoring moeten landen 145

NIMH | 1970 | | pagina 159