ie Luchtvaartregiment op het vliegpark Ruigenhoek en kwam niet meer in actie, omdat het defect op korte termijn niet meer te herstellen bleek. Zowel door het zelfstandig optreden als door het gedwongen uitwijken voor de vij andelijke overmacht geraakten verschillende T V'n ver van hun basis. Omstreeks 6.00 was hun positie als volgt de 850 was op het vliegpark Bergen geland, doch keerde spoedig terug naar Schip hol; de 853, de 854 (Eilders), de 856 (Knage Koch) en de 862 waren uitgeweken naar het vliegpark Ruigenhoek de 855 was teruggekeerd op het vliegpark Schiphol, terwijl de 858 - zoals reeds is vermeld - een toevlucht had gezocht op het vliegpark Vlissingen de 865 was neergestreken op het vliegpark De Kooy en ging niet lang daarna bij een vijandelijke aanval op dit park in vlammen op. Enkele uren na het uitbreken der vijandelijkheden waren er dus nog maar zes ge- vechtsgerede T V'n over, die echter verspreid waren over vier verschillende vlieg- parken. Hoewel alle toestellen bij de start waren voorzien van de voorgeschreven bommenvoorraad, was de afdeling niet toegekomen aan haar eigenlijke taak, het bombarderen van vijandelijke doelen. Met hun kanonnen en mitrailleurs hadden de bemanningen de rol van jachtvlieger moeten vervullen en het moet tot hun eer worden gezegd, dat zij hierin zeer goed waren geslaagd. Zonder verliezen aan eigen zijde werden tijdens de verschillende luchtgevechten vermoedelijk vijf vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Wat er zich intussen bij Waalhaven, bij Ypenburg, bij Ockenburg, bij Valkenburg en bij de Moerdijkbruggen had afgespeeld was hun uiteraard niet bekend, doch zij zouden daar spoedig achterkomen. Op het vliegpark Vlissingen trachtte de commandant van de 858 telefonisch con tact op te nemen met zijn commandant op Schiphol, maar de verbinding kwam niet tot stand. Hij kreeg echter wel het Commando Luchtverdediging aan de lijn en ont ving de opdracht het hulpvliegveld Ockenburg te bombarderen en vervolgens terug te keren naar Schiphol. Toen bleek, dat een start met het zwaar beladen toe stel te veel risico's kon opleveren, herzag de C.-Lvd. de opdracht en gaf bevel om rechtstreeks naar Schiphol terug te keren. Nadat de bommen waren uitgeladen, startte de 858 omstreeks 9.40. Vliegend op een hoogte van 100- 150 m, ontving het toestel bij Veere vuur van eigen luchtdoelmitrailleurs, waardoor één van de ben zinetanks en het hydraulische systeem werden getroffen. Het gevolg was, dat de vlieger tegen 10.00 een noodlanding moest maken op het vliegpark Haamstede. Omdat de opgelopen schade ter plaatse niet kon worden hersteld, liet de vliegpark- commandant het vliegtuig gecamoufleerd opstellen en van zijn bewapening ont doen. De bemanning zou zich met deze wapens de volgende dag aansluiten bij de 146

NIMH | 1970 | | pagina 160