ie Luchtvaartregiment toekomstige verdedigers van het eiland Schouwen-Duiveland. Kapitein Sissingh werd telefonisch op de hoogte gesteld van dit gebeuren. De volgende dag ontdekten Duitse jachtvliegtuigen de 858 en schoten het toestel in brand. Omdat de vijand het hulpvliegveld Ockenburg gebruikte om luchtlandingstroe pen aan te voeren, besloot de G.-Lvd. dit veld met de nog beschikbare T V vlieg tuigen te laten bombarderen. Het doel was het terrein voor verdere landingen zo veel mogelijk ongeschikt te maken en een zo groot mogelijk aantal van de daar neergestreken en geparkeerde transportvliegtuigen te vernielen. De op het vliegpark Ruigenhoek gelande, gevechtsgerede T V'n, nos. 854 (Ruyg- rok - Eilders), 856 (Knage - Koch) en 862 (Metzlar De Haas) werden aange wezen om dit bombardement uit te voeren. De bemanningen kregen het bevel rechtstreeks van de G.-Lvd. De bemanning van de inmiddels van Bergen op Schip hol teruggekeerde T V, no. 855 (Swagerman - Steenbeek) ontving een opdracht van gelijke strekking van de G.-Bom.V.A. De 854, 856 en 862 startten omstreeks 7.00 en zetten, in formatie vliegend en ge leidelijk klimmend, koers naar de Noordzee. Bij Scheveningen op een hoogte van 2 000 m gekomen, besloot de formatieleider deze hoogte aan te houden voor de aanval op Ockenburg. De koers werd verlegd naar Hoek van Holland en ter hoogte van deze plaats draaide de formatie scherp naar het noorden. Het vinden van het doel leverde geen moeilijkheden op. Niet alleen was de Laan van Meerdervoort duidelijk te herkennen (Ockenburg lag aan het einde van deze laan), maar ook de opstijgende rookwolken van brandende vliegtuigen verraadden reeds van verre de juiste ligging van het hulpvliegveld. Met een snelheid van 240 km/u naderden de T V'n het veld, waar ongeveer 27 transportvliegtuigen stonden geparkeerd en op het juiste ogenblik vielen vier mijn- bommen van 100 en zestien van 50 kg omlaag. Door de sterke rookontwikkeling kon het resultaat niet goed worden waargenomen. Onmiddellijk na de worp draaiden de vliegers scherp af en doken omlaag in de richting van de kust. Vliegend op een hoogte van 25 m keerden de T V'n via Haar lem behouden op het vliegpark Ruigenhoek terug. Van vijandelijke activiteit in de lucht had men niets bemerkt. Veel rust werd het dappere groepje echter niet gegund, want vrijwel onmiddellijk na de landing kreeg de lormatieleider het bevel om naar de thuisbasis Schiphol terug te keren, teneinde van daaruit een nieuwe bombardementsvlucht uit te voeren. Laag vliegend bereikten de drie T V'n Schiphol, waar zij onmiddellijk werden gereed gemaakt voor de volgende vlucht. Hoe was het de 855 vergaan, die van Schiphol was gestart om eenzelfde opdracht uit te voeren? De commandant van het vliegtuig, reserve tweede-luitenant-waar- 147

NIMH | 1970 | | pagina 161