ie Luchtvaartregiment dracht voor een op Waalhaven uit te voeren bombardement. De T V'n zouden tijdens deze vlucht worden beschermd door het maximum beschikbare aantal D XXI'n van de 2e Ja. V. A. Omstreeks 12.15 startten de 854 (Stoovelaar - Künzel)de 856 (Mulders - Abspoel) en de 862 (Blommesteyn - Groen)zij werden geëscorteerd door zes D XXI vlieg tuigen1. In V-formatie vliegende, elkaar zodoende naar achteren beschermend, koersten zij in zuidelijke richting, terwijl de jagers zich in linie boven en achter hen bevonden. Het zicht was goedvan een licht wolkendek, dat op ongeveer 600 m hoogte hing, werd door de formatieleider een dankbaar gebruik gemaakt door er vlak onder te gaan vliegen, zodat de T V'n zich bij een vijandelijke aanval onmid dellijk in dit wolkendek zouden kunnen verschuilen. Toen de bewolking bij het naderen van het doel echter steeds minder werd en tenslotte geheel verdween, klommen de T V'n naar een veiliger hoogte. Verschillende malen kwamen vij andelijke Messerschmitt's in zicht, doch deze moesten aan de D XXI'n worden overgelaten1. Toen de T V'n hun aanvalsrun inzetten, stonden er 20 a 30 transportvliegtuigen verspreid op het landingsterrein opgesteld. Even later vielen de bommen omlaag. De piloot van de D XXI, no. 236, die laag over het landingsterrein scherend de ge parkeerde transporttoestellen met zijn boordwapens aanviel, zag de bommen inslaan aan de oostelijke zijde van het vliegpark, bij de door brand vernielde ge bouwen. Om 12.37 meldde de luchtwachtpost Rotterdam het overvliegen van drie T V'n in de richting Waalhaven en reeds zes minuten later kwam van dezelfde post het be richt, dat twee onbekende vliegtuigen, vermoedelijk T V toestellen, brandend waren neergestort. Het bericht bleek helaas juist te zijn. Kort na het bombardement werden de 854 en de 862, die zich op de vleugels van de formatie bevonden, door aanvallende Me's 109 zwaar gehavend en in brand geschoten, waarna zij neerstortten. Slechts één der inzittenden, dpi. sergeant J. den Hartog, wist zich - hoewel zwaar gewond - daarbij met behulp van zijn valscherm te redden. De begeleidende D XXI'n hadden de formatie niet afdoende kunnen beschermen, omdat zij zelf door negen Me's 109 werden gebonden. De 856 landde behouden op het vliegpark Schipholde begeleidende jagers hadden één toestel verloren. De Bom.V.A. voerde op 10 mei verder geen opdrachten meer uit. Aan het einde van de dag beschikte zij nog slechts over twee gevechtsgerede toestellen, nl. de 850 en de 856. Toen uit binnengekomen berichten bleek, dat de vijandelijke landingen op het 1 Zie onder b in dit hoofdstuk en in bijlage no. 2?. 149

NIMH | 1970 | | pagina 163