ie Luchtvaartregiment de bemanning het boven Waddinxveen per valscherm moest verlaten. Twee ver moedelijk reeds gesneuvelde of zwaar gewonde bemanningsleden gingen met de 850 ten onder, t.w. sergeant-adspirant-reserve-officier-vlieger J.L. van de As en dienstplichtigsergeant-boordtelegrafist L. Rozeboom. De 856 verloor tijdens het luchtgevecht het verband met de andere vliegtuigen. Door dekking te zoeken in een laaghangende wolk, wist de bestuurder zijn achter volgers van zich af te schudden en op 5 a 1 o m hoogte over het vlakke polderland scherend, bereikte deze T V om 13.50 Schiphol. Van de drie jachtvliegers keerden er twee niet op hun basis terug, t.w. eerste-luite- nant-vlieger F.L.M. Focquin de Grave en reserve sergeant-vlieger J. Roos. Zij bleken beiden zwaar gewond in een ziekenhuis te zijn opgenomen, respectievelijk te Gouda en te Leiden. Hun beider toestellen, nos. 213 en 225, waren verloren ge gaan. De commandant van de 850 (Verhage) meldde zich in de namiddag op het vlieg- park terug en besloot zijn gevechtsrapport met de volgende zinsnede 'Met het bestaande luchtoverwicht der Duitsers is een dergelijke op dracht ondoenlijk'. Deze zin, wellicht in een opwelling neergeschreven, was in feite terecht. Niet al leen patrouilleerden er overdag voortdurend talrijke vijandelijke jachtvliegtuigen, maar ook konden de Nederlandse bommenwerpers slechts onvoldoende worden beschermd. Onder deze omstandigheden waren bombardementsvluchten naar Rotterdam hachelijke ondernemingen geworden, die eigenlijk tot mislukking waren gedoemd. Omdat er echter teveel afhing van de strijd, die bij Rotterdam werd gevoerd, was de leiding gedwongen deze bombardementen desondanks te doen herhalen. Dat de 850 en de 856 beide keren het aanvalsdoel hadden bereikt en gebombardeerd, was - naast veel geluk - vooral te danken aan het beleidvol op treden van de bemanningen. Om 14.00 ontving de G.-Strategische Groep van de C.-Lvd. het bevel de twee T V'n nogmaals uit te sturen met dezelfde opdracht. Het lot, dat de 850 had getroffen, was op dat tijdstip nog niet bekend. Toen de C.-Bom.V.A. omstreeks 15.30 uit Boskoop het bericht kreeg, dat het vliegtuig verloren was gegaan, gaf hij deze mel ding onmiddellijk telefonisch door aan de C.-Lvd. Met het enige overgebleven vliegtuig van de Bom.V.A., de 856, werden op 11 mei geen vluchten meer gemaakt. Op 12 mei ontving kapitein Sissingh omstreeks 16.00 de opdracht de 856 (Metzlar - De Haas) in te zetten voor een bombardement op de Duitse troepen, die door Friesland oprukten naar de kop van de Afsluitdijk. De T V zou op deze vlucht wor den geëscorteerd door één D XXI, nl. de 240 (Hateboer) 151

NIMH | 1970 | | pagina 165