ie Luchtvaartregiment Het vliegtuig startte om 17.00 tijdens een luchtalarm voor Amsterdam en omgeving. Zeer laag over Buiksloot en Edam vliegend, klom de 856 daarna geleidelijk naar 900 m. Nog voor Enkhuizen kwamen links en rechts respectievelijk 8 en 7 vijande lijke jachtvliegtuigen in zicht. Toen werd waargenomen dat twee van deze toestel len het verband verlieten en op de eenzame T V afkwamen, begreep de bestuurder dat het voortzetten van de vlucht zinloos zou zijn. Hij zocht daarom onmiddellijk zijn toevlucht in het ter plaatse aanwezige wolkendek, veranderde daarna 180° van koers en wist, door van de ene wolk naar de andere te vliegen, zijn achtervolgers op een dwaalspoor te brengen. Boven Marken zette hij het toestel in een steile duik en op 20 m boven de grond vliegend bereikte hij tenslotte het vliegpark Schiphol. Op 13 mei beval de C.-Lvd. om o. 1 o dat de 856, beschermd door drie of zo mogelijk vier G I vliegtuigen, artillerie-opstellingen moest bombarderen ten oosten van de Grebbe. Dezelfde bombardementsopdracht werd gegeven aan zes C X'n van de Strat.Ver.V.A., die op deze tocht zouden worden begeleid door zes D XXI vlieg tuigen. De bombardementen moesten gelijktijdig om 4.30 plaats vinden. Om 3.30 trok de C.-Lvd. deze opdracht voor de 856 in en om 3.40 ontving de C.- Bom. V. A. toen telefonisch de volgende opdracht 'Onmiddellijk T V uitrusten met twee bommen van 300 kg met vertra ging. Daartoe kan al het mogelijke misbare uit het vliegtuig worden verwijderd. Meest mogelijke spoed betrachten. Melden wanneer toe stel klaar kan zijn'. Aangezien de 856 reeds was uitgerust met acht bommen van 50 kg, duurde het tot omstreeks 5.05, eer de C.-Bom.V.A. kon berichten dat het toestel gereed stond om de nieuwe opdracht uit te voeren. Hij ontving toen telefonisch het volgende bevel 'Bombardeer met de grootst mogelijke nauwkeurigheid de voetbrug bij Moerdijk met mijnbommen van 300 kg met vertraging. Bescherming twee G I's, welke eventueel nog kunnen mitrailleren, doch niet ten koste veiligheid T V vóór en tijdens het bombardement. Het juiste treffen der brug is thans van het grootste belang. Bemanning T V en G I's moeten na deze actie z.m. tevens berichten of grote colonnes pantservoertuigen op of nabij de bruggen zijn waargenomen'. Nadat de opdracht was bekend gemaakt aan de betrokken bemanningen, bespraken de beide jachtvliegers en de commandant-waarnemer van de 856 in het kort de wijze, waarop de bombardementsvlucht zou worden uitgevoerd. Reserve tweede luitenant-waarnemer B. Swagerman (856), tweede-luitenant-vlieger Jhr. B. Sand- berg (308) en reserve tweede-luitenant-vlieger P.G. Schoute (315) kwamen op grond van de door hen op de vorige dagen opgedane gevechtservaring - met elkaar overeen, dat de 856 (Swagerman - Anceaux) laag boven de grond naar Dordrecht 152

NIMH | 1970 | | pagina 166