!53 ie Luchtvaartregiment zou koersen om dicht bij deze stad zo snel mogelijk te klimmen naar i ooo m. Op deze hoogte van noord naar zuid vliegend, zou de brug worden aangevallen. Om de trefkans op het zo uitermate smalle doel te vergroten, zou in twee achtereenvolgende aanvallen telkens één bom worden afgeworpen. De G I'n zouden de T V tijdens zijn vlucht beveiligen door 300 m boven en 100 m ter weerszijden van dat toestel hun positie in te nemen. De drie machines startten om 5.19 en koersten naar Dordrecht, waarbij zij laag boven het open polderland vlogen. Ter hoogte van de stad gekomen, klommen zij snel naar 1 000 m, waarna de 856 tot de aanval overging. De eerste bom ontplofte in het water, op ongeveer 50 m naast de brug. Aanvankelijk op dezelfde hoogte doorvliegend, veranderde de bestuurder van de T V na enige tijd 1800 van koers en zette - nu uit zuidelijke richting komend - op nieuw de aanval in. De tweede bom kwam vlak naast een brugpeiler in het water terecht, doch ontplofte niet. Onmiddellijk na deze aanval zetten de vliegers een duikvlucht in en vlogen op lage hoogte terug. Even ten noorden van Dordrecht, op minimum vlieghoogte gekomen, ontdekten zij plotseling een groepje Me 109 jachtvliegtuigen, dat snel op hen af kwam. De G I'n spiraalden prompt omhoog, teneinde een positie in te nemen tussen de 856 en de vijand. De achtervolgers splitsten zich daarop in drie groepen van elk drie vliegtuigen. Terwijl twee groepen de beide G I'n attaqueerden, viel de derde groep de T V recht van achter aan. De boordschutter van de 856 bond onmiddellijk de ongelijke strijd aan. De overmacht was echter te groot. Doorzeefd met 2 cm granaten sloeg de 856 bij Ridderkerk te pletter, waarbij alle inzittenden (zie bijlage no. 21) om het leven kwamen. Slechts één van de beide escorterende G I'n, nl. no. 308 (Sandberg) keerde terug op Schiphol. Met de 856 had de Bom.V.A. haar laatste toestel verloren. De C.-Bom.V.A. be richtte om 6.25, dat hem geen vliegtuigen meer ter beschikking stonden. Daarna verzamelde hij al zijn personeel te Badhoevedorp. In de morgen van 14 mei gaf kapitein Sissingh zijn luchtvarend personeel opdracht, zich gereed te houden voor een onmiddellijk vertrek naar Engeland. Op het vlieg- park Schiphol stonden twee onbeschadigde Douglas DC-2 toestellen van de K.L.M. gereed, die voor dit vervoer bestemd zouden zijn. Het technisch grondpersoneel van de K.L.M. werkte nog aan het herstel van enige andere verkeerstoestellen1, die bij het bombardement waren beschadigd. 1 Om 14.55 zond de C.-Lvd. een telexbericht aan de C. -I L.K., de C. -Vg.H. en de Chef Marine staf, van de volgende inhoud'Heden en morgen, zonodig ook bij duisternis, zullen nog enige K.L.M. vliegtuigen naar Engeland vertrekken. Juiste tijdstippen niet op te geven. Kenmerken: Oranje of zilverkleurige Douglas DC-2 of DC-3 met normaal lettermerk en Holland. Vliegen laag door de corridor'.

NIMH | 1970 | | pagina 167