ie Luchtvaartregiment gesteld van de O.L.Z. De C.-i Lv.R. ontving echter steeds ten antwoord: 'Af wachten en gereedhouden'. Dit duurde tot de wapens moesten worden neergelegd en niemand meer kon vertrekken. Ook deze mislukking werd aan de I.M.L. ver weten, omdat men niet wist dat deze geen andere beslissing kon nemen, daar op dat moment de Britse regering nog steeds niet had gereageerd op het Nederlandse ver zoek vliegtuig- en ander materieel ter beschikking te stellen. b De gevechtsacties van de ie en 2e Jachtvliegtuig Afdeling vanaf het vliegkamp De Kooy en de vliegparken Schiphol en Buik sloot (zie kaart no. 41) Op 10 mei 1940 was de ie Ja.V.A., die onder bevel stond van reserve kapitein-vlie ger H.M. Schmidt Crans, reeds ongeveer een maand gestationeerd op het marine vliegkamp De Kooy. Dit vliegkamp lag binnen het stellinggebied van de Comman dant van de Stelling van Den Helder (zie de in de tekst opgenomen kaart). De C.- ie Ja.V.A. had echter geen bemoeienis met de stellingcommandant, noch met enig andere commandant van de Koninklijke Marine. De afdeling was slechts gast op het vliegkamp De ie Ja.V.A. was de enige operationele afdeling op het vliegkamp. Van de Marine Luchtvaart Dienst (M.L.D.) waren er slechts opleidingen gevestigd, nl. voor vlieger, voor waarnemer, voor mitrailleurschutter en voor vliegtuigmaker. Op dit vliegkamp, waar de centrale werkplaatsen waren gevestigd en waar zich een keuringslaboratorium en een groot magazijn bevonden, kregen verder alle vlieg tuigen en vliegtuigmotoren van de Koninklijke Marine hun kleine en grote onder houdsbeurt. Met uitzondering van een noordoost-zuidwest lopende landingsbaan was in de vroege morgen van 10 mei het landingsterrein versperd met palen, waartussen staaldraden waren aangebracht. Langs de zuidgrens van het landingsterrein ston den vijftien Koolhoven-FK 51 lesvliegtuigen van de Koninklijke Marine en langs de westgrens waren vijftien Fokker-S IX lesvliegtuigen geparkeerd, eveneens van de Marine. Bij de uitgang van het vliegkamp stond het 4e Pel.Lu.Mitr. van de Lvd.Gr. Den Helder opgesteld en diametraal tegenover dit peloton - nabij de zuidwestelijke hoek van het landingsterrein - had de commandant van het vliegkamp drie 20 mm mitrs. geplaatst voor de bestrijding van vijandelijke vliegtuigen. Langs de noord- 1 De beschrijving van de gevechtsacties van de beide afdelingen is samengevat, omdat de C.-Lvd. in de namiddag van 1 o mei bevel gaf de beide afdelingen samen te voegen tot één afdeling op het hulpvliegveld Buiksloot. Zie voorts de bijlagen nos. 22, 23 en 24. J57

NIMH | 1970 | | pagina 171