ie Luchtvaartregiment en oostrand stonden zes lichte mitrailleurs opgesteld, die met hun vuur het ter rein konden bestrijken. Tenslotte had de vliegkampcommandant in de omgeving van de hangars nog tien vliegtuigmitrailleurs geplaatst, die eveneens waren be stemd voor het bestrijden van luchtdoelen. Alle mitrailleurs werden bediend door marinepersoneel Op 9 mei was de 2e Sectie van de 21e Dep.Comp.Bew.Tr. om 14.00 ter beschik king gekomen van de vliegkampcommandant. Deze sectie werd opgesteld aan de kanaaldijk, ten oosten van het vliegkamp, waar zij zich ingroef. Als 'gast' had de C.-ie Ja.V.A. geen bemoeienis met deze verdedigingsmaatregelen. Op 10 mei stonden de elf gevechtsgerede Fokker-D XXI vliegtuigen van de afde ling, genummerd 214, 218, 219, 221, 223, 233,234, 240,241,242 en 244 om 3.00 met warmgedraaide motoren startklaar bij hangar 'Zuid', het zuidelijke complex van gebouwen in de noordoostelijke hoek van het vliegkamp, waar de uitgespaarde landingsbaan begon. In hangar 'Zuid' stond de Fokker-G IX, no. 665, die als 'manche-vliegtuig' werd gebruikt en de niet-gevechtsgerede Fokker-D XXI, no. 237, die daar een kleine revisie onderging. Op de motorkappen van de D XXI vlieg tuigen waren drie witte muizen geschilderd1. De elf vliegtuigen waren ingedeeld in drie patrouilles van drie en één patrouille van twee vliegtuigen. In het toestel van de patrouillecommandanten was een radio-in stallatie ingebouwd. Het mobiele radio-grondstation voor de verbinding met de vliegtuigen stond onmiddellijk ten zuiden van hangar Zuid opgesteld. Radiocom municatie tussen de vliegtuigen onderling was niet mogelijk, terwijl bovendien de in de vliegtuigen ingebouwde installaties reeds op de eerste gevechtsdag - door ver schillende oorzaken - spoedig uitvielen. Om 3.00 bevond het personeel van de afdeling zich bij de vliegtuigen. De G.-ie Ja.V.A. stond met een aantal officieren bij hangar Zuid en ook de commandant van het vliegkamp had zich bij dit groepje gevoegd. Uit verschillende richtingen werd duidelijk vliegtuiggeronk gehoord. Daarom had kapitein Schmidt Crans even tevoren de commandopost van de G.-Jachtgroep op gebeld en de dienstdoende officier toestemming gevraagd voor het uitsturen van een z.g. neutraliteitspatrouille. Hem werd geantwoord, dat er voorlopig een af- 1 Dit als aanduiding van de strijdkreet van deze Ja.V.A. In 'Nederlands vliegers in het vuur' schrijft C.C. Küpfer hierover op blz. 114: 'Wellicht zullen de lezers wel eens gehoord hebben van de strijdkreet der ie Ja.V.A., welke reeds in vredestijd was ontstaan - hoe, is volslagen onbekend: 'Zet 'm op witte muizen\' En daar werd dan nog wel aan toegevoegd: 'Schoenen met punten!' Baarlijke onzin natuurlijk. Toch wel een steuntje in de rug als de lichamelijke vermoeidheid, 't gebrek aan slaap, de hopeloos heid van de toestand te zwaar dreigden te gaan wegen. Het doet er zo weinig toe, wüt er onder makkers eigenlijk wordt gezegd, als je er de geest van onderlinge verbondenheid maar uit proeft. ■159

NIMH | 1970 | | pagina 173