ie Luchtvaartregiment Fokker-D XXI, no. 242. res. sergt.-vl. P. Smits Fokker-D XXI, no. 214. res. ie lt.-vl. H.A.J. Huddleston Slater, commandant Fokker-D XXI, no. 240. res. 2e lt.-vl. J. Tuininga Dat het initiatief van kapitein Schmidt Crans zeker niet misplaatst was, blijkt uit het feit dat het bevel: 'Opstijgen' van de C.-Jachtgroep werd ontvangen, toen de jachtvliegtuigen van de ie Ja.V.A. juist waren gestart. De vier patrouilles bleven in verband met de opdracht 'Algemeen alarm' eerst enige tijd op gezichtsafstand rond het vliegkamp De Kooy vliegen. De patrouille commandanten ontvingen geen nadere opdrachten en hadden er uiteraard geen notie van wat op de nabij gelegen vliegparken gebeurde. Zij bleven op verschillende hoogten rond cirkelen, totdat zij dikke rookwolken zagen opstijgen van de vlieg parken De Vlijt (Texel) en Bergen. De rook, die steeds dikker en hoger werd, begon een der patrouille-commandanten zodanig te obsederen, dat hij besloot op onder zoek uit te gaan, mede omdat er op dat ogenblik boven De Kooy niets te beleven viel. Op dat moment had de patrouille Van der Stok (234, 223 en 244) het verband der elf reeds verbroken. Omstreeks 4.10 hoorde Van der Stok over zijn radio het bericht, dat een Heinkel-He 111 zich op 3 000 m boven De Kooy ophield. Onmiddellijk zette hij met zijn patrouille de aanval op dit toestel in, dat in zuidelijke richting vluchtte. Na zonder gevolg enige korte vuurstoten te hebben afgegeven, besloot hij de achtervolging af te breken en gaf Van Zuylen en Hateboer het teken om het patrouilleverband weer op te nemen en naar De Kooy terug te keren. Alleen wacht meester Hateboer volgde dit bevel op. Wachtmeester Van Zuylen had de opdracht vermoedelijk niet begrepen, want hij bleef de bommenwerper in zuidelijke rich ting achtervolgen totdat hij omstreeks 4.35 door twee He 111 bommenwerpers boven de Wassenaarse Slag werd neergeschoten, waarbij zijn toestel (223) werd vernield en hijzelf sneuvelde. Om 4.20 verbrak Hateboer het verband om alléén een junkers - Ju 88 te achter volgen, die hij boven Noordwijkerhout neerschoot. Hij vulde zijn munitie aan en tankte op Schiphol, waarna hij om 7.00 op De Kooy terugkeerde. Omstreeks 4.13 had Van der Stok De Kooy weer bereikt, juist op het moment dat de patrouille 'Kleuter' van Focquin de Grave (218, 219 en 241) naar Texel vloog en de patrouille Doppenberg (221, 233 en 242) zich verwijderde in de richting Bergen1. 161

NIMH | 1970 | | pagina 175