ie Luchtvaartregiment Om door de strijdkrachten van de Koninklijke Marine gemakkelijk te worden her kend, vloog de patrouille 'Kleuter' op 50 m hoogte over het Marsdiep. Toen de drie vliegers daarna op 10 m hoogte driemaal over het vliegpark De Vlijt vlogen, zagen zij de Fokker-T V, no. 861 in brand staan. De oorzaak van de brand konden zij niet ontdekken. Tot hun verbazing en ergernis constateerden zij, dat zij vanafhet vliegpark door de eigen lua. hevig onder vuur werden genomen. Dit was duidelijk te zien aan de vele vurige strepen der lichtspoormunitie, die in hun richting flitsten. Ook de Neder landse oorlogsschepen in het Marsdiep lieten zich niet onbetuigd. De D XXI'n werden niet geraakt en vlogen terug naar De Kooy om daar op 1500 m hoogte weer te blijven kruisen. Juist toen de patrouille Focquin de Grave ('Kleuter') van Texel weer was terugge keerd boven De Kooy, meldde de korporaal-radiotelegrafist Beerschoten, die het auto-radiostation bediende, omstreeks 4.30 dat het vliegkamp door Duitse vlieg tuigen werd aangevallen. Het moeten twee Me's 109 zijn geweest, die onverwacht van lage hoogte met hun boordwapens de geparkeerde Marine-lesvliegtuigen en de mitrailleuropstellingen aanvielen. Zij vlogen zo langzaam en zo laag, dat ieder een aanvankelijk dacht dat zij wilden landen. Zij herhaalden hun aanval tweemaal en verdwenen even plotseling als zij waren gekomen. Reeds bij de eerste aanval werd de korporaal Beerschoten tijdens zijn melding - dodelijk getroffen, waar door het radiostation plotseling uitviel2. Luitenant Focquin de Grave, die nog twee andere patrouilles op verschillende hoogten zag kruisen, meende dat hij het bericht niet goed had verstaan, maar be sloot toch poolshoogte te gaan nemen. Met zijn patrouille daalde hij tot op 100 m, maar er werden geen vijandelijke vliegtuigen waargenomen. Omdat hij geen na dere mededeling ontving, besloot de patrouillecommandant het vliegpark Bergen te verkennen. Op een hoogte van 1 000 m vlogen de drie vliegers naar Bergen. Toen zij het bij dit dorp gelegen vliegpark naderden, zagen zij dat verschillende hangars in brand stonden, waarbij zware rookwolken opstegen tot een hoogte van 600 a 700 m. Op dit ogenblik realiseerden de drie vliegers zich dat het werkelijk ernst was geworden. Boven Bergen ontmoetten zij een verband van vijf Me's 109, dat zich in oostelijke richting verwijderde. Hoewel werd getracht de vijandelijke toestellen tot op ge vechtsafstand te naderen, gelukte dit niet, omdat de Messerschmitt-Me 109 ruim 1 Dit detail is niet geheel duidelijk. Van der Stok meldt in zijn rapport, dat Doppenberg naar Bergen vloog, toen Focquin de Grave naar Texel ging en dat hij dit heeft gezien. Doppenberg vertelt, dat hij niet boven Bergen is geweest, maar boven de Afsluitdijk patrouilleerde en rond De Kooy. 2 Sommige rapporten spreken hier van Heinkel-He 111 vliegtuigen, maar het is niet aannemelijk dat deze aanval door dat type vliegtuig is uitgevoerd. 164

NIMH | 1970 | | pagina 178