3 Ter inleiding Betracht gezogen, da die Reichsregierung erst kurz zuvor diesen Landern die Achtung ihrer Neutraliteit zugesichert hatte'1. Op grond van deze studie en rekening houdend met Hitiers vroegere (lang vóór de Poolse veldtocht) opvattingen in deze kwestie, trok het O.K.H. de conclusie dat Duitsland in het westen in de verdediging moest blijven. In overeenstemming met dit inzicht gelastte het daarom de versterking van de defensieve opstelling in het westen, zonder zich tevoren te vergewissen van Hitiers instemming. De gevolgen van deze feitelijke 'uitdaging' aan de Duitse Leider bleven niet uit, want toen Hitiers vredesaanbod - gedaan na beëindiging van de Poolse veldtocht - door de westelijke mogendheden was afgewezen, 'hatte Hitler (met volkomen negatie van de maatregelen van het O.K.H.) das Oberkommando des Heeres vor eine vollen- dete Tatsache gestellt, als er - ohne vorherige Befragung des Oberbefehlshabers des Heeres - am 27. September 1939 den Oberbefehlshabern der drei Wehrmachtsteile seinen Entschluss kundgab, im Westen offensiv zu werden, und zwar noch im Herbst 1939 und unter Verletzung der Neutraliteit Hollands, Belgiens und Luxemburgs. Ein Ent schluss, der alsbald seinen Niederschlag in einer dementsprechenden Weisung des O.K. W. vom 9. Oktober 1939 fand2. Het eerste aanvalsplan voor de oorlog in het westen, dat als 'Aufmarschanweisung Gelb' werd uitgegeven op 19 oktober 1939, weerspiegelde duidelijk het weinige vertrouwen dat de Duitse legerautoriteiten hadden in een beslissend succes in het westen op dat moment. Het is een groots opgezet plan, maar het kan niet de in druk van improvisatie op velerlei terrein wegnemen en het is op veel punten ana loog aan het oude 'Von Schlieffen-plan' van 1914.. Een en ander komt duidelijk tot uitdrukking in de samenvatting van het aanvalsplan en zijn doelstellingen, zo als weergegeven in het eerder genoemde boek van Von Manstein: 'Das O.K.H. beabsichtete (Hitiers Weisung vom 9. Oktober entsprechend), mit einem starken rechten Heeresjlügel, der durch Holland und Nordbelgien vorzugehen hatte, die in Belgien zu erwarteten französisch-britischen Streitkrafte zugleich mit denen der Belgier und Hollander zu schlagen. Durch diesen starken Stoszflügel soil te also zunachtst die Entscheidung gesucht werden. Er wurde durch die Armee-Abteilung N und die Heeresgruppe B (Generaloberst Von Bock) gebildet und marschierte im 1 'De mogelijkheid haar via België en Nederland te omtrekken had hij niet in beschouwing ge nomen, omdat de Duitse regering deze landen juist kort tevoren had verzekerd dat hun neutraliteit gewaarborgd bleef'. 2 'had Hitier het O.K.H. voor een voldongen feit gesteld, toen hij - zonder voorafgaande raad pleging van de opperbevelhebber van het leger - op 27 september 1939 de opperbevelhebbers van de drie delen der strijdkrachten zijn besluit te kennen gaf om in het westen offensief op te treden en wel nog in de herfst van 1939, zulks onder schending der neutraliteit van Nederland, België en Luxemburg. Een besluit, dat weldra werd neergelegd in een daarmee overeenstemmend directief van het O.K.W. van 9 oktober 1939'.

NIMH | 1970 | | pagina 17